dental cover

روکش زیبایی دندان

زیبایی لبخند یک ویژگی مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره و به طور کلی در خوشایند و دوستانه بودن شخصیت است. برای این که لبخند زیبایی داشته باشیم باید دندانهای زیبا و مرتب داشته باشیم. به همین دلیل درمانهای زیبایی لبخند طراحی شده اند تا ما را به آن چه که میخواهیم نزدیکتر کنند.

درمانهای زیبایی لبخند انواع مختلف دارند. بسته به نیاز و شرایط ما نوع آن انتخاب میشود. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد چند درمان زیبایی را همزمان انجام بدهیم.

انواع درمانهای زیبایی لبخند

  • سفید کردن دندانها
  • باندینگ کامپوزیت
  • لمینت یا ونیر
  • روکش دندان
  • جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان
  • کانتورینگ  و فرم دهی دندان ها
  • ایمپلنت

روکش زیبایی دندان چیست؟

روکش کردن یکی از روشهای اصلاح اشکالات و عیوب دندان و زیباتر کردن لبخند است. روکش زیبایی دندان به درمان گذاشتن یک تاج با فرم و رنگ زیبا  بر روی دندان برای زیبایی بیشتر و کارایی بیشتر  آن، گفته میشود. روکش از جنس تمام سرامیک، زیرکونیا یا سرامیک- فلزی ممکن است ساخته شود.

در چه شرایطی از روکش زیبایی دندان استفاده میشود؟

هنگامی که تخریب دندان در حدی شدید باشد که با باندینگ کامپوزیت و لمینت نتوان آن را اصلاح کرد، از روکش استفاده میشود. روکش علاوه بر زیباتر کردن دندان، از ضعف ساختاری آن نیز پشتیبانی میکند و جلوی فروپاشی آن را میگیرد.

کاربردهای روکش زیبایی دندان عبارتند از:

  • ترک و شکستگی های بزرگ دندان    
  • اصلاح شکل و ابعاد دندان (مثلا وقتی یک یا چند دندان کوچکتر یا بزرگتر از حد نرمال هستند یا نسبت طول و عرض آنها مناسب نیست)
  • ساییدگی شدید دندانها

چگونه دندان روکش میشود؟

برای روکش کردن دندان باید عکس دندان بگیرید تا وضعیت دندان و ساختار پشتیبانی کننده آن مشخص شود. اگر اشکالی وجود نداشته باشد، پوسیدگی یا عفونت لثه نداشته باشید و روکش دندان برای شما گزینه مناسبی باشد،

پس از تزریق بی حسی، دندان به اندازه ای تراشیده میشود که فضای کافی برای اضافه شدن روکش وجود داشته باشد.

سپس دندان قالب گیری میشود. قالب گیری ممکن است با خمیر مخصوص و یا با روش دیجیتالی انجام شود.

اگر مرکز درمانی که مراجعه کرده اید مجهز به دستگاه تراش دیجیتالی باشد، در همان روز روکش برایتان ساخته میشود. اگر چنین نباشد یک یا دو هفته باید صبر کنید تا روکش دندان ساخته شود.

در این مدت ممکن است لازم باشد روکش دندان موقتی بگذارید. (به خصوص در مورد دندانهای جلویی که خیلی در معرض دید هستند)

پس از آماده شدن روکش، برای چسباندن آن مراجعه میکنید. دندانپزشک روکش را روی دندانتان میگذارد و امتحان میکند. پس از این که مطمئن شد کاملا اندازه است آن را با چسب دائمی میچسباند. اگر اندازه نباشد همان جا تغییراتی روی روکش اعمال میکند تا تنظیم شود. سپس آن را میچسباند.

مراقبت از روکش زیبایی دندان

اگر میخواهید روکش دندانتان عمر طولانی داشته باشد باید بهداشت دهان را درست رعایت کنید.

خوردن چیزهایی که باعث تغییر رنگ و ایجاد لکه در دندانها میشوند را محدود کنید و پس از خوردن آنها، دهان خود را بشویید. از جمله این مواد چای، قهوه، شکلات، نوشابه، میوه های قرمز، پفک و رنگهای خوراکی و از این قبیل مواد هستند.

هرگز نباید با دندان خود چیزهای سفت مانند پسته در بسته بشکنید.

چیزهای سختی مانند یخ، مداد و غیره نباید بجوید.

حتما دست کم دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید.

هر شش ماه یک بار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *