دکتر کامیار عباسی

آنچه راجب مسواک باید بدانید
گروه: زیبایی | | تاریخ انتشار: یکشنبه 28 دی

آنچه راجب مسواک باید بدانید

مسواک

مسواک یکی از وسایل اساسی بهداشت فردی محسوب می شود،دندانپزشکان برای تمیز نگه داشتن دندان ها،جلوگیری از پوسیدگی دندانی و رفع بوی بد دهان روزانه 2 تا 3 بار استفاده از مسواک را توصیه می کنند.برای جلوگیری از بیماری های دهان و دندان مسواک زدن امری ضروری است.

"واژه مسواک عربی شده واژه «سِواک» در پارسی میانه است. واژه سواک به معنی مالیدن بر دندان است.

معادل آن در فارسی «دندان سای» و به شیوه گرته‌برداری «فرچه دندان» به انگلیسی:(( toothbrus که مفهوم فرچه بودن آن را می‌رساند.

 

تاریخچه مسواک

از سال 1938 میلادی مسواک های که ما امروزه می شناسیم و استفاده می کنیم تولید شده اند. اما اسناد و مدارکی یافت شده که نشان از تاریخچه 5 هزار ساله مسواک دارند،انسان ها در قرن های گذشته نیز دغدغه تمیزی و بهداشت دندانهایشان را داشته اند.

 در شهر های باستانی مانند:بابل و مصر وسایل گوناگونی کشف کردند که قدمت چند هزار ساله دارند، چوب‌های خلال دندان از شاخه نازک یا ریشه درختان، الیاف گیاهی، پر پرنده، استخوان‌های کوچک حیوانات که برای تمیز کردن دندان‌ از آنها استفاده می کردند.

پایه گذار مسواک های امروزی چینی ها بودند.که از یال گراز استفاده می شد.و بسیار زبر بودند.رفته رفته از یال و دم اسب بر روی پایه چوب نیز استفاده می کردند،اما اروپایی ها از آهک و نمک برای شستشوی دهان استفاده می کردند.در سال 1838 اولین مسواک ها با برس نایلونی در معرض استفاده عموم قرار گرفت،همچنین اولین مسواک برقی نیزدر سال ۱۹۵۹ توسط دکتر «فلیپ گای ووگ» طراحی شد و به تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا رساند.

  آخرین نسل و تکنولوژی‌های مسواک ها با اتصال به اینترنت، گزارش از نحوه عملکرد مسواک زدن شما را می دهد،و در صورت تمایل به دندان‌پزشک شخصی شما هم نسخه ای از گزارش را ارسال می کند. مسواک‌هایی که مطابق با پرینت سه بعدی دندان‌ها بطور اختصاصی مناسب با فک و دندان شما طراحی و تولید می شود،و در زمان حدود 5 ثانیه می تواند بطور کامل دندانهای شما را تمیز نماید.

 

انواع مسواک

·        مسواک نوزاد

از زمان رویش اولین دندان نوزاد می بایست بطور مرتب دندان شسته شود. مسواک نوزادی یا مسواک انگشتی انتخاب مناسبی برای نوزادان است.این مسواک را والدین کودک مانند کیسه روی انگشت کشیده و به آرمی دندانها نوزاد را شستشو می دهند.

 

مسواک

 

·        مسواک مخصوص کودکان

مسواک کودک در واقع اولین مسواکی است که کودک پس از آموزش مسواک زدن می تواند به تنهایی از آن استفاده کند،اندازه برس و دسته مسواک مناسب با دهان و دستان کودک طراحی شده است.و در شکل و رنگ های جذاب برای کودکان طراحی می شود.

·        مسواک دارای برس های نرم

مسواک های بسیار نرم که با نام های"مسواک‌های پریودنتال" و "مسواک‌های سولکوس" می توانید از داروخانه ها تهیه نمایید،مناسب برای افرادی که ساییدگی مینای دندان یا جراحی لثه انجام داده اند و یا خونریزی لثه دارند،مناسب است. مسواک نرم نیز همانند مسواک های متوسط خاصیت پاک کنندگی دارند و از آسیب به دندان و لثه پیشگیری می کنند.

·        مسواک دارای برس های زبر

اکثر افراد تصور می کنند که شستشوی دندان با مسواک زبر، تمیزی بیشتری را به ارمغان می آورد.که این تصوری غلط است. مسواک سخت یا زبر در موارد خاص به توصیه دندانپزشک بایستی استفاده شود.به دلیل اینکه در استفاده مداوم می تواند برای فرد تحلیل رفتن لثه و فرسودگی  دندانی را ایجاد کند.

 

مسواک

 

·        مسواک مخصوص ارتودنسی

افرادی که بر روی دندانهای خود سیم و براکت دارند، می بایست از مسواک های مخصوص ارتودنسی طبق دستور متخصص ارتودنسی برای انتخاب نوع و برند مسواک ارتودنسی استفاده کنند.این نوع مسواک ها با داشتن سره و برس متفاوت امکان تمیز کردن دندانها را فراهم می کنند،تا در زمان ارتودنسی سطح تاج دندان دچار پوسیدگی نشود.

·        مسواک برقی

مناسب برای از بین بردن پلاک های روی دندان و لثه است.همچنین برای افرادی که راحتی بیشتری را ترجیح می دهند مناسب است و برای بیماران که در بستر هستند، امکان حرکت کردن را بخوبی ندارد و بیماران مبتلا به پارکینسون انتخاب مناسبی است.

 

عمر مفید مسواک و نحوه نگهداری از مسواک

·        طبق توصیه دندانپزشکان می بایست هر 3 ماه یکبار مسواک خود را با یک مسواک نو تعویض کنید.(200 بار استفاده)برخی مسواک ها رنگ آبی روی برس داند. زمانی که رنگ آبی کم رنگ یا به نیمه برسد نشانه زمان تعویض مسواک می باشد.

·        پس از مسواک زدن،مسواک را درفضا و حالتی قرار دهید که سریعا خشک شود.

·        در صورت ابتلا به بیماری های عفونی و ویروسی مانند:آنفولانزا پس از بهبود مسواک خود را تعویض نمایید.

·        از نگهداری مسواک در توالت خودداری کنید.

·        مسواک خود را با آب داغ نشویید.

 

مسواک زدن صحیح دندان         

دندانها را باید در هر بار حداقل 2 دقیقه شتشو دهید.بیش از دو بار در روز مسواک نزنید.

اغلب افراد دندانها را بصورت بالا به پایین، عقب و جلو شستشو می دهند،که این روش غلط است دندانها را بصورت دایره ای بایستی مسواک زد.و مسواک را در زاویه 45 درجه با دندان قرار دهید.سطوح داخلی دندانها را حتما مسواک بزنید،محکم مسواک نزنید.

پس از مسواک زدن برای جذب بهتر فلوراید موجود در خمیر دندان تا نیم ساعت آب میل نکنید.

پس از شستشو دندانها،زبان خود را به آرامی مسواک بزنید.و بعد از آن از نخ دندان استفاده نمایید.

 

مسواک

 

توصیه دندانپزشکان در استفاده از مسواک

به توصیه دندانپزشک برای انتخاب نوع مسواک مناسب برای دندانهایتان توجه نمایید، برای خرید مسواک به داشتن برچسب تائيد انجمن دندانپزشکي آمريکا (ADA)دقت کنید. همچنین از خمیر دندان مناسب و حاوی فلوراید استفاده نماید.

برای شستشو بهتر و جذب فلوراید پس از مسواک زدن،نخ دندان کشیده و از دهانشویه استفاده نمایید.

 

فیلم آنچه راجب مسواک باید بدانید