مقالات و دانستنی‌ها

ایمپلنت دیجیتالی
گروه: ایمپلنت | | تاریخ انتشار: چهارشنبه 05 خرداد

ایمپلنت دیجیتالی

 

 

ایمپلنت دیجیتال

 

کاشت ایمپلنت دندان به دلیل فواید و مزیتهای زیادی که بر روشهای دیگر دارد روز به روز محبوبتر می شود. اما این درمان نیاز به مراحل مختلفی دارد  و برای کاشت ایمپلنت باید عمل جراحی انجام بدهید و از طرفی در هر مرحله مدت زمانی لازم است تا ایمپلنت با استخوان فک اتصال یابد و همچینین مدت زمانی برای ساخت روکش ها که برایتان آماده می شود. مراحل دیگری مانند قالب گیری و اسکن نیز کارهایی است که برای برخی افراد سخت و ناخوشایند می باشد.

 

ایمپلنت دیجیتال

 

در ایمپلنت دیجیتالی برخی از این مشکلات برطرف شده و با کمک تکنولوژی های جدید میتوان درمان را سریعتر و دقیق تر و راحت تر پیش برد.

 

عمل جراحی ایمپلنت دیجیتالی چگونه است؟

در عمل جراحی ایمپلنت دیجیتالی، شبیه سازی سه بعدی کامپیوتری برای بررسی وضعیت استخوان و عصب استفاده می شود. با استفاده از این اطلاعات دندانپزشک میتواند با حداقل برش، کار جراحی را انجام دهد. به دلیل کوچکتر بودن بریدگی، درد و ناراحتی پس از عمل نیز کمتر خواهد بود.

برای عمل جراحی جایگذاری ایمپلنت، یک راهنمای دقیق کامپیوتری ساخته می شود و روی دندانها قرار میگیرد تا محل دقیق ایمپلنت مشخص شود و از آسیب دیدگی عصب یا بافتهای اطراف جلوگیری شود.

ایمپلنت بدون فلب یا برش

تکنیک ایمپلنت گذاشتن میتواند  بدون فلپ یا برش باشد ،  فقط یک پانچ یا سوراخ انجام میشود ، این تصاویر مقایسه این دو حالت است

 

قالب گیری دیجیتالی چگونه است؟

با روشهای جدید دیگر نیازی نیست حتما به روش سنتی با خمیر قالب گیری، از دهانتان قالب گیری شود تا ترمیمهایی مانند اباتمنت و روکش برایتان ساخته شود. اکنون با کمک تجهیزات دیجیتالی پیشرفته، میتوان بدون نیاز به خمیر و به صورت دیجیتالی دهان را اسکن کرده و داده ها را برای آزمایشگاه ارسال کرد.

 

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  ایمپلنت فوری | ایمپلنت فوری یا سریع چیست؟
 

   

ساخت دیجیتالی روکش دندان 

پس از جایگذاری ایمپلنت و اسکن نوبت به ساخت ترمیمهای بعدی میرسد. در این مرحله نیز میتوان با کمک فناوریهای جدید، کار را سریعتر و دقیق تر انجام داد. پس از این که اسکن ایمپلنت به کامپیوتر ارسال شد، توسط نرم افزار طراحی سه بعدی ترمیم مورد نظر طراحی میشود. سپس دندانپزشک آن را در صورت نیاز تغییر داده یا اصلاح میکند و نتیجه را برای دستگاه تراش دیجیتالی میفرستد. این تکنولوژی، کَد / کَم (cad / cam) نام دارد.

در دستگاه تراش، یک بلوک سرامیکی قرار داده میشود و دستگاه بر اساس الگویی که به آن داده شده، ترمیم را از دل بلوک سرامیکی در می آورد. به این ترتیب دیگر لازم نیست دو هفته پس از نصب اباتمنت منتظر بمانید تا روکش دندانتان آماده شود. این کار فوری و تنها ظرف یک جلسه تکمیل میشود.

 

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  طول عمر ایمپلنت دندان
 


فواید و مزیتهای ایمپلنت دیجیتالی

-         سرعت بیشتر درمان و وقفه های کمتر

-         دقت بالاتر و در نتیجه وارد آمدن صدمات کمتر به بافتهای سالم اطراف

-         نیاز کمتر به مراجعه به مطب

-         راحتی بیشتر بیمار

 

 

ارسالی از طرف: ضیاءالدین شعاعی

سه واحد 5 و 4 و3 راست بالا باید کشیده شود. سپس ایمپلنت شود. میخواستم نرخ ایمپلنت دیجیتالی رابرا ی این موضوع بپرسم