مقالات و دانستنی‌ها

ایمپلنت فوری - مراحل کاشت، مزایا و معایب
گروه: زیبایی | | تاریخ انتشار: یکشنبه 24 مرداد

ایمپلنت فوری - مراحل کاشت، مزایا و معایب

چند مرحله برای کاشت ایمپلنت وجود دارد که هر کدام اهمیت خاص خود را دارند. اما گاهی اوقات میتوان برخی از این مراحل را پشت سر هم و بدون وقفه انجام داد. به این کار که باعث میشود ظرف یک روز صاحب دندان ایمپلنتی شوید، ایمپلنت فوری میگویند.

 

مراحل کاشت ایمپلنت فوری چیست؟


اگر دندانهایتان پوسیدگی نداشته باشند، کار کاشت ایمپلنت پس از معاینه کامل و عکس و قالب گیری دندانها انجام میشود.
اگر دندانی که میخواهید به جای آن ایمپلنت بگذارید هنوز کشیده نشده است، ابتدا باید دندان کشیده شود.
کشیدن دندان کار ساده ای است و تحت بی حسی موضعی صورت میگیرد. دندانپزشک دندان را کمی تکان میدهد و لق میکند و از جای خود بیرون می آورد.
هنگامی که کشیدن دندان تمام شد اگر وضعیت حفره دندان مناسب باشد، کار جایگذاری ایمپلنت انجام میشود. تلاش میشود در هنگام کشیدن دندان حفره دندان، لثه و استخوان پیرامون آن کمترین آسیب را ببیند. اگر چنین شد، امکان کاشت ایمپلنت که یک پیچ کوچک رزوه دار مخصوص است، فراهم میشود.
در حالت عادی پس از جایگذاری ایمپلنت، چند ماه به آن فرصت داده میشود تا استخوان رشد کرده و به آن بچسبد اما در ایمپلنت فوری (در صورتی که متخصص ایمپلنت شرایط را مناسب ببیند)، نیازی به انتظار نیست و روکش موقتی بر روی ایمپلنت متصل میشود تا جای دندان در دهان خالی نماند.
به این ترتیب ظرف یک روز دندانتان کشیده میشود، ایمپلنت جایگذاری میشود و سپس روکش روی آن نصب میشود.

 
این مقاله را هم مطالعه کنید: ایمپلنت فوری یا سریع چیست؟
 


فواید کاشت ایمپلنت فوری چیست؟

فواید کاشت ایمپلنت فوری این است که

 1) نیاز ینیست پروتز مصنوعی متحرک (قابل در آوردن) استفاده کنید تا جای خالی دندان در دهان را پر کنید.
 2) همچنین دفعات مراجعه تان به دندانپزشک کمتر میشود.

با این حال باید بدانید روکش موقتی جنبه ظاهری دارد و از آن نمیتوانید برای جویدن استفاده کنید چون نباید فشاری به ایمپلنت وارد شود. به همین علت این روکش کمی کوچکتر ساخته میشود تا در تماس با دندانهای بالا قرار نگیرد. پس از مدتی که ایمپلنت و استخوان به هم جوش خوردند، روکش دائمی برایتان نصب میشود.

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  ایمپلنت دیجیتالی
 


ایمپلنت فوری چه معایبی دارد؟


اگر فشار زیادی بر ایمپلنت وارد شود (به دلیل وجود روکش) در حالی که هنوز به استخوان جوش نخورده است ، ممکن است درمان با شکست مواجه شود. این اتفاق شایع نیست اما باید در نظر گرفته شود. اگر شرایط بیمار به درستی بررسی شده باشد، موفقیت این درمان مشابه ایمپلنت معمولی است.


ایمپلنت فوری - دکتر کامیار عباسی

نمونه کار ایمپلنت فوری | دکتر کامیار عباس


آیا من هم میتوانم ایمپلنت فوری بگذارم؟

برای این که مشخص شود این درمان برای شما مناسب است یا نه، باید جراح دهان یا متخصص ایمپلنت دهان شما را معاینه کند و شرایط سلامت شمار ا بداند. بر اساس این اطلاعات مشخص میشود میتوانید ایمپلنت فوری بگذارید یا نه.
به طور کلی کسانی که لثه یا استخوانشان نازک تر است (خواه به دلیل ژنتیک باشد یا در نتیجه مشکلات پزشکی)، بهتر است از روش چند مرحله ای کاشت ایمپلنت بهره ببرند.
همچنین کسانی که خط لثه شان همتراز نیست و لثه نامتقارن دارند بهتر است ایمپلنت فوری استفاده نکنند.
کسانی که در رعایت دستورات دکتر پس از جراحی مشکل دارند یا نمیتوانند همکاری لازم را داشته باشند یا نمیتوانند مدتی غذاهای نرم بخورند، بهتر است ایمپلنت معمولی بگذارند.
با این حال برای تشخیص قطعی باید تحت معاینه متخصص ایمپلنت قرار بگیرید.
برای دریافت بهترین روش درمانی مناسب شما از مشاوره رایگان ما در مطب دندانپزشکی تخصصی گاندی استفاده کنید.

 فیلم ایمپلنت فوری مراحل کاشت مزایا و معایب

ارسالی از طرف: همت کمانگیر

پدرم ۸۰ سال سن داره از دندان مصنوعی رنج میبره چون تحلیل لثه داشته و توان تمییز کردن هم ندارد . آیا کاشت ایمپلنت فوری یا چند مرحله ای برای ایشان مناسبه ؟