مقالات و دانستنی‌ها

تاثیر سیگار بر لثه و ایمپلنت‌های دندانی
گروه: ایمپلنت | | تاریخ انتشار: چهارشنبه 16 تیر

تاثیر سیگار بر لثه و ایمپلنت‌های دندانی

سیگار کشیدن یکی از دشمنان اصلی بهداشت دهان و دندان است. اثرات سیگار کشیدن بر روی دندان‌ها و بقیه دهان فراتر ازایجاد رنگدانه ولکه ها یا بوی بد دهان  است. موضوع مورد توجه درباره بهداشت دهان و دندان افراد سیگاری تنها رنگدانه ها  و از بین بردن آنها نیست، اثراتی که مصرف دخانیات و سیگار کشیدن بر روی لثه‌ها، دندان‌ها و ایمپلنت‌ها دارد بسیار مهم است و بایستی به صورت دقیق بررسی شود.

 

لثه و تنباکو

مصرف دخانیات ارتباط نزدیکی با بیماری‌های لثه مانند پریودنتیت دارد.  لثه افراد سیگاری سطح بالاتری از باکتری‌های بیماری‌زا را میزبانی می کند و در عین حال از توانایی دفاعی کمتری برای مقابله با حمله باکتری‌ها برخوردار است، سیگاری‌ها شانس بیشتری برای ابتلا به پریودنتیت دارندکه باعث از بین رفتن استخوان در اطراف دندان ها و در نتیجه حرکت و از دست دادن دندان‌ها می‌شود. 

 

تنها خطر ابتلا به پریودنتیت نیست که در افراد سیگاری افزایش می یابد، سیگار کشیدن همچنین به گسترش و پیشرفت  بیماری سرعت می‌بخشد. این امر به این دلیل است که علائم اصلی پریودنتیت مانند تورم لثه و خونریزی در افراد سیگاری پنهان می‌ماند و در نتیجه تشخیص و درمان را به تعویق می اندازد.

 

از سوی دیگر  مصرف دخانیات پاسخ به درمان‌ها و میزان موفقیت‌شان را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند 80٪ بیمارانی که به درمان‌های پریودنتال پاسخ نمی دهند سیگاری هستند.

 

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  ایمپلنت فوری یا سریع چیست
 

   نمونه کار ایمپلنت دکتر کامیار عباسی

نمونه کارهای ایمپلنت دکتر کامیار عباسی

 

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  ایمپلنت دیجیتالی
 


ایمپلنت های مدرن و سیگار کشیدن

 سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث از بین رفتن قطعات دندان و یا شکست ایمپلنت‌های دندانی شود. در واقع مواد مضرموجود درتنباکو سیگار می‌تواند باعث بیماری‌های اطراف ایمپلنت و از دست رفتن استخوان در اطراف آن  شود.

به طور کلی میزان شکست ایمپلنت در بیماران سیگاری بین 4 تا 5 برابر بیشتر از حد متوسط ​​است. این امر به دلیل عوامل تحریک کننده و ضد بهبودی دود است که مانع از اتصال صحیح ایمپلنت با استخوان می شود.

با توجه به تأثیرات منفی تنباکو در جذب صحیح  و کامل ایمپلنت های دندانی، ما در  کلینیک دندانپزشکی "گاندی"به بیماران توصیه می‌کنیم که مانند سایر روشهای درمانی و پروتزها در حین فرآیند ادغام ایمپلنت‌ها سیگار و دخانیات را ترک کنند. ترک سیگار  نتایج را حد زیادی  تضمین می‌کند اما بهترین اقدام درنهایت ترک سیگار و دخانیات برای همیشه است.

 

فیلم تاثیر سیگار بر لثه و ایمپلنت دندان