ایمپلنت

تکنولوژیهای نوین در روند درمان ایمپلنت های دندان
گروه: ایمپلنت | | تاریخ انتشار: سه شنبه 23 دی

تکنولوژیهای نوین در روند درمان ایمپلنت های دندان

 

تکنولوژیهای نوین در روند درمان ایمپلنت های دندان 

موفقیت ایمپلنت دندان نیاز به در نظر گرفتن جزئیات دقیقی دارد که بسیاری از آن را تنها با تکنولوژیها و روشهای جدید میتوان براورده کرد.

یکی از این تکنولوژیها، تکنولوژی تحت هدایت پرتوی ایکس است. تصاویر پرتوی ایکس ما را قادر میسازند جزئیات را ببینیم و بهتر برنامه ریزی کنیم و برنامه درمانی را پیاده نماییم. با این روش جراح میتواند با دقت بالاتری نسبت به گذشته ایمپلنت را جایگذاری کند و از صدمه دیدن بافتهای اطراف پرهیز نماید.

یکی دیگر از تکنولوژیهای جدید که به فراوانی مورد استفاده قرار میگیرد، قالب گیری دیجیتالی است. کسانی که ایمپلنت دندان کاشته اند پس از چند ماه که ایمپلنت به استخوان جوش خورد باید برای اتصال اباتمنت و پروتز دندان مراجعه نمایند.

در این زمان از ایمپلنت قالب گیری میشود تا مطابق با آن، پروتز دندان ساخته شود. قالب گیری به روش سنتی با استفاده از خمیر مخصوصی انجام میشود.

اما در مراکز درمانی مجهز به دستگاه اسکن دیجیتالی، دیگر نیازی به خمیر قالب گیری و مشکلات متعدد مربوط به آن نیست. با اسکن دیجیتالی به راحتی دندانها اسکن میشوند و تصاویر آنها فورا به کامپیوتر ارسال میشود. دندانپزشک میتواند تصاویر را بر روی نمایشگر کامپیوتر مشاهده نماید.

تکنولوژیهای نوین در روند درمان ایمپلنت های دندان

طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر یا کد / کم نیز یک تکنولوژی جدید در دندانپزشکی است که در آن با کمک نرم افزار مخصوصی، کار طراحی ساخت پروتز انجام میشود و سپس مدل توسط جراح ایمپلنت اصلاح شده و مدل نهایی برای ساخت، به دستگاه تراش دیجیتالی ارسال میشود.

دستگاه تراش دیجیتالی قادر است پروتز مورد نظر را از یک بلوک سرامیک بتراشد و آماده کند. به این ترتیب تنها ظرف یک روز میتوان پروتز دندان را آماده کرد و لازم نیست چند هفته رفت و آمد کنید تا بالاخره پروتز برایتان آماده شود.

در آخر جراح ایمپلنت، پروتز آماده شده را روی ایمپلنت میگذارد و آن را امتحان میکند تا مطمئن شود همه چیز به خوبی انجام شده است. اگر اصلاح یا پولیش لازم باشد انجام میدهد و پروتز دندان (که معمولا یک روکش تکی است) را به صورت دائمی با چسب مخصوص و یا پیچ، به اباتمنت (قطعه واسطه بین فیکسچر و پروتز) وصل میکند.