مقالات و دانستنی‌ها

جراحی لیفت سینوس دندان چیست و چگونه باید برای آن آماده شد؟
گروه: ایمپلنت | | تاریخ انتشار: شنبه 13 آذر

جراحی لیفت سینوس دندان چیست و چگونه باید برای آن آماده شد؟


لیفت سینوس چگونه انجام می پذیرد؟

جراحی لیفت سینوس چیست؟

جراحی لیفت سینوس دندان به روش جراحی گفته می شود که در آن به فک بالا استخوان اضافه می شود. این استخوان در ناحیه ای از فک قرار می گیرد که دندان های عقبی یا همان دندان های کرسی یا آسیا را نگه میدارد.این روش در برخی از مطب ها ممکن است به نام روش تقویت سینوس معرفی شود.

این استخوان در نقطه بین سینوس آرواره ای و خود فک قرار داده می شود. سینوس آرواره ای در مرز بین سمت راست و چپ بینی قرار دارد. البته از آنجایی که فک فضای محدودی دارد، برای قرار دادن استخوان اضافی در این فضا، غشای سینوس به سمت بالا کشیده می شود که کلمه لیفت دقیقا از همینجا می آید.

این روش جراحی بسیار پیچیده است،  لذا باید توسط یک متخصص انجام شود.

متخصصینی که معمولا آموزش چنین روش های جراحی را دیده اند از این قبیل هستند:

  • پریودانتیست یا متخصص یا جراح لثه
  • جراح دهان و دندان
  • جراح فک و صورت
  • برخی ممکن است بپرسند چرا ممکن است به چنین جراحی احتیاج پیدا کنند. چند دلیل متداول در اینجا بررسی می شود.
  • چرا ممکن است به لیفت سینوس نیاز داشته باشم؟
  • دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است فردی نیاز به لیفت سینوس دندان داشته باشد، بعنوان مثال:
  • ارتفاع استخوان فک بالا ممکن است بسیار کم باشد.
  • ممکن است خود سینوس ها خیلی نزدیک به فک باشد.
  • ممکن است نیاز به انجام ایمپلنت دندان باشد که احتمالا نیاز به فضای بیشتری در فک باشد.
  • اگر متخصص بهداشت دهان معتقد باشد که این روش لازم است، ممکن است انجام شود. 

اصلا چرا ممکن است فردی چنین ناهنجاری هایی در فک خود داشته باشد؟

ممکن است برخی افراد چند دندان را در فک بالای خود از دست داده باشند و در نتیجه باید استخوان بیشتری در آن قسمت جاگذاری شود تا ایمپلنت بتواند انجام شود.

ممکن است فرد دچار بیماری های استخوانی یا فک و لثه شده باشد که باعث تحلیل رفتن استخوان در فک فرد شده باشد.

وقتی افراد دندان خود را از دست می دهند، استخوان آن بخش در بدن جذب شده و تبدیل به کلسیم می شود. بدن انسان با این منطق که وقتی دندانی وجود ندارد پس می توان از کلسیم آن قسمت در بخش های مهمتری استفاده کرد، استخوان آن بخش از فک را تحلیل بردهده و در نتیجه توده حیاتی استخوانی در فک کاهش می یابد.

ممکن است فرد با سینوس های آرواره ای خیلی نزدیک به هم بدنیا آمده باشد که فرآیند ایمپلنت را دشوار می نماید.

برخی ممکن است تردید داشته باشند که چنین هزینه ای برای لیفت سینوس باید انجام بدهند یا خیر. باید توجه داشت که بخاطر افزایش روزافزون ایمپلنت های دندان، این روش های جراحی در دهه اخیر بسیار انجام شده اند. قبل از تصمیم گیری باید از چگونگی انجام این عمل آگاهی پیدا کرد.


اصلا چرا ممکن است فردی چنین ناهنجاری هایی در فک خود داشته باشد؟

لیفت سینوس چگونه انجام می پذیرد؟

در این روش، افراد یک روز قبل از انجام جراحی با جراح دهان خود ملاقات می کنند. درباره ریسک ها و مزایا گفتگو می کنند و به فرد این فرصت داده می شود تا هر سوالی که دارد بپرسد. بررسی تمامی گزینه ها قبل از تصمیم گیری از اهمیت زیادی برخوردار است.

در روز جراحی، جراح روی لثه یعنی قسمتی که قبلا دندان های کرسی یوده اند برشی ایجاد می کند. وقتی که برش ایجاد شود، بافت از روی سطح بلند می شود و استخوان زیر آن در معرض دید قرار می گیرد. پس از آن، جراح از وسیله مخصوصی برای ایجاد یک روزنه کوچک و گرد در استخوان استفاده می کند. این روزنه به جراح دید واضحی از سینوس می دهد که از سمت دیگری از فک خارج می شود. سپس غشای فک به آرامی به سمت بالا برده شده و از خود استخوان فک کنار می رود.

به محض اینکه سینوس لیفت می شود، گرانول های مواد پیوند در جایی که سینوس قبلا بوده است قرار داده می شوند. با آنکه میزان گرانول هایی که استفاده می شوند متفاوت است، این امر بسیار مهم است زیرا رشد استخوانی را که جای سینوس را می گیرد می گستراند. این همان جایی است که  به آن بخش "افزودن" در جراحی می گویند.

پس از اینکه مواد پیوند در جای خود قرار داده می شوند، خود بافت با چند بخیه بسته می شود. سپس به استخوان زمان داده می شود تا التیام یابد و چند ماه بعد ایمپلنت ها جا گذاری می شوند. پس از جراحی حتما باید جلسات پیگیری با جراح داشته باشید تا از روند رشد و التیام یابی اطمینان حاصل شود.


ما چطور می توانیم کمک کنیم؟


ما چطور می توانیم کمک کنیم؟

اگر دندانی از دست داده اید و یا نیاز دارید به لبخند زیبای خود مجددا دست یابید، با کارشناسان ما در مطب تخصصی گاندی تماس بگیرید. بعنوان یک کارشناس ایمپلنت دندان برجسته در تهران، می توانم بگویم جراحان دهان و دندان ما از دانش و مهارت کامل برای انجام لیفت سینوس برخوردارند. با ما تماس بگیرید تا ببینید امروز چه کمکی می توانیم به شما بکنیم!