مقالات و دانستنی‌ها

روکش سرامیکی دندان
گروه: زیبایی | | تاریخ انتشار: دوشنبه 13 اردیبهشت

روکش سرامیکی دندان

 

روکش دندان یکی از پرکاربردترین ترمیم های دندانی است که هم در حوزه زیبایی دندان ها و لبخند و هم در حوزه دندانپزشکی ترمیمی به کار می رود روکش دندان انواع مختلف دارد که هر کدام در شرایط خاصی بهتر عمل می‌کنند اگر می خواهید دندان‌های خود را روکش کنید بهتر است ابتدا اطلاعاتی در مورد روکش دندان داشته باشید. 

 

انواع روکش دندان

·        روکش دندان تمام سرامیکی

·        روکش دندان سرامیکی فلزی که در واقع سطح بیرونی آن سرامیکی و قاب داخلی آن فلزی است

·        روکش دندان تمام فلزی از جنس فلزات غیر نابل

·        روکش دندان تمام فلزی از فلزات نابل مثل طلا

 

 

مزیت های روکش دندان سرامیکی

مزیتهای روکش دندان سرامیکی 

روکش دندان سرامیکی از أنواع مختلف سرامیک ها ساخته می شود مثل پرسلن فلدسپاتیک یا لیتیم دای سیلیکات یا ... ساخته می شود به همین علت کاملاً به رنگ دندان طبیعی است و شفافیت ای مشابه مینای دندان دارد همین زیبایی این انواع ترمیم های دندانی باعث شده است برای زیباتر کردن دندانها و لبخند از آنها استفاده شود. 

روکشهای سرامیکی که امروزه ساخته می‌شوند استحکام و مقاومت بالایی دارند و کمتر از گذشته لب پر می‌شوند یا ترک بر می دارند. 

ترمیم های سرامیکی دندان در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاومت بالایی دارند. 

 

 

وکش دندان سرامیکی چه_کاربردهایی دارد؟

روکش دندان سرامیکی چه کاربردهایی دارد؟ 

·        کسانی که قصد دارند دندان های خود را سفید تر کنند یا شکل یا ابعاد آن را اصلاح نمایند در صورت وجود تخریب دندان  ازروکش های تمام سرامیکی و در صورت سلامت دندان ها از لمینت های سرامیکی استفاده کنند. 

·        اگر دندانتان ترک یا شکستگی شدید دارد می‌توانید با روکش کردن دندان را از فروپاشی نجات بدهید و سال‌های سال از آن استفاده کنید. 

·        کسانی که ایمپلنت دندان می گذارند باید نوعی روکش دندان بر روی ایمپلنت بگذارند روکش دندان سرامیکی گزینه خوبی برای این کار است چرا که زیبایی دندان ایمپلنت ای را به حداکثر می رساند. 

·        بریج دندان از چند روکش سرامیکی ساخته میشود در صورت عدم جایگزینی دندان های از دست رفته با ایمپلنت که درمان ارجح هست در بعضی موارد می تواند جایگزین دندانهای از دست رفته باشد.

·        دندان ها پس از عصب کشی معمولاً ضعیف می شوند و احتمال شکستن آنها وجود دارد و به همین علت در بیشتر موارد دندان باید روکش شود. 

 

 

مراقبت از روکش دندان سرامیکی

مراقبت از روکش دندان سرامیکی

روکش دندان سرامیکی در مقابل تغییر رنگ و بلکه مقاوم است اما باز هم با رعایت بهداشت دهان و تمیز کردن مرتبه دندان ها پس از خوردن یا نوشیدن می توانید عمر آن را زیاد کنید. 

گاهی اوقات به دلیل ضعف بهداشت دهان یا نامناسب بودن شیوه مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ممکن است لثه اطراف دندان روکش شده دچار التهاب یا عفونت شود و باکتری ها به زیر روکش نفوذ کنند و دندان را دچار پوسیدگی نمایند بنابراین با حفظ بهداشت دهان می توانید جلوی چنین وقایعی را بگیرید یعنی هر بار که غذا می خورید مسواک بزنید و حتما حداقل روزی یک مرتبه دندان های تان را نخ بکشید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای دندان روکش شده ایجاد شود شل شدن روکش است  و این باعث می شود ذرات پلاک و باکتری ها از زیر روکش وارد دندان شوند و پوسیدگی دندان ایجاد نمایند با چکاپ های منظم دندانپزشکی که توصیه می‌شود هر ۶ ماه یکبار انجام شود به موقع متوجه بروز مشکل می‌شوید و پیش از اینکه دیر شود مشکل را برطرف می کنید. 

توجه داشته باشید هنگامی که دندان هایتان را لمینت یا روکش می کنید نباید با دندان های خود چیز های سفت بخورید یا اشیاء سخت مانند یخ را گاز بگیرید یا از دندانها به عنوان ابزار استفاده کنید همه این رفتارها خطر لب پر شدن و شکستن روکش را افزایش می‌دهند.