خدمات ایمپلنت

سفید کردن دندانها
گروه: زیبایی | | تاریخ انتشار: جمعه 30 آبان

سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها در مطب دندانپزشک، روشی بسیار سریع و موثر و در عین حال ایمن برای سفید کردن دندانهاست.
در مقایسه با محصولات سفید کننده دندان که از داروخانه میتوانید تهیه کنید، محصولاتی که دندانپزشک استفاده میکند قدرت بیشتری داشته و ظرف یک ساعت رنگ دندانها را روشنتر میکند.

پس از معاینه دهان، دندانپزشک مشخص میکند علت تغییر رنگ دندانهایتان چیست و لکه های دندان از چه نوعی است. اگر لکه های دندان از نوعی باشد که با بلیچینگ پاک میشود، توصیه میشود یک یا چند جلسه برای سفید کردن دندانها مراجعه کنید.

 

چه عواملی باعث تغییر رنگ دندانها میشوند؟

ببیرونی ترین لایه دندان مینا نام دارد که سفید رنگ است و از بخشهای نرم و آسیب پذیر داخلی محافظت میکند. اما به مرور زمان مینا نازک شده و از بین میرود و در بخشهایی از دندان، رنگ زرد عاج دندان نمایان میشود. هر چه مینا نازک تر باشد، رنگ زرد عاج را بیشتر نشان میدهد. علاوه بر این، به مرور در اثر خوردن مواد غذایی مختلف، نوشیدنیها، دود سیگار، داروها و غیره لکه هایی در دندانها ایجاد میشوند.

لکه های دندان دو نوع هستند:

لکه های بیرونی: لکه های بیرونی رایجترین نوع لکه های دندان هستند. از جمله چیزهایی که باعث ایجاد لکه های بیرونی در دندانها میشوند عبارتند از سیگار، مصرف زیاد چای، قهوه، آبمیوه های قرمز و ضعف بهداشت دهان.

لکه های داخلی: لکه های داخلی دندان حاصل عواملی مانند ضربه دیدن دندان (مثلا هنگام زمین خوردن)، مصرف فلوراید بیش از حد در دوران رشد دندان و یا مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین در دوران رشد دندان (نیمه دوم بارداری و یا تا حدود هشت سالگی) می باشد.

 

تاثیر غذاها و نوشیدنیها بر سفیدی دندانها

لکه های بیرونی دندان در اثر مصرف زیاد نوشیدنیها و غذاهای پر رنگدانه مانند چای سیاه و چای سبز، قهوه و آب انگور قرمز ایجاد میشود. برای جلوگیری از ایجاد این لکه های دندان نکات زیر مفید می باشد:

دهان خود را پس از خوردن خوراکیهای پر رنگدانه، شستشو دهید

برای تحریک تولید بزاق در دهان، آدامس بدون شکر بجوید تا مقداری از تانن که باعث لکه دندان میشود شسته شود

از خمیر دندان حاوی مقدار کمی مواد ساینده استفاده کنید تا لکه های سطحی را از بین ببرد. اما پیش از مصرف حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

باکتریهای عامل پوسیدگی دندان را با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب، کاهش دهید.

مرتبا دندانهای خود را در چکاپهای دندانپزشکی بررسی کنید. هر شش ماه یک بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندانهایتان زرد شده یا لکه های قهوه ای یا سیاه در آن ایجاد شده است ممکن است نیاز به جرمگیری یا پولیش داشته باشید.

 

تاثیر سن بر سفیدی دندانها

سن به تنهایی باعث زرد شدن دندانها نمیشود اما با افزایش سن لایه مینای دندان نازک میشود در نتیجه عاج دندان که مایل به زرد است از پشت مینای شفاف، نمایان میشود. از طرفی به مرور زمان پسروی لثه ممکن است اتفاق بیفتد که باعث میشود ریشه دندان بیرون بزند. ریشه دندان زردتر از مینا است. از این اتفاقات نمیتوان به طور کامل جلوگیری کرد اما میتوان آن را کند کرد. همیشه از مسواک نرم استفاده کنید تا مینا و لثه ساییده نشوند. مسواکی که موهای زبر و سفت دارد باعث تحریک و پسروی لثه میشود و مینای نازک دندان را از بین میبرد.

 

تاثیر ضربه و جراحت بر سفیدی دندانها

لکه های داخلی ممکن است در اثر ضربه و جراحت ایجاد شوند. همچنین مصرف تتراسایکلین در دوران رشد دندانها (خواه زمانی که در شکم مادر قرار دارید ، خواه تا سن هشت سالگی که دندانها در حال رشد هستند) باعث لکه دار شدن دندان میشود.

همچنین کسانی که فلوراید زیادی در دوران رشد دندانها بلعیده اند (مثلا کودکی که دائما خمیر دندان فلوراید دار را میبلعد) دچار فلوروز میشوند که باعث ایجاد لکه در دندانها میشود.

 

روشهای سفید کردن دندانها

اگر میخواهید دندانهای خود را سفید کنید، چند راه پیش رو دارید. اگر لکه های دندان سطحی باشند با بلیچینگ برطرف میشوند. اگر لکه ها داخلی و عمیق باشند با روشها یدیگری مانند کامپوزیت، لمینت یا روکش باید دندانها را سفید کرد.

 

بلیچینگ دندانها

در بلیچینگ ژل حاوی پروکسید هیدروژن با غلظت نسبتا بالا (اگر در مطب دندانپزشک بخواهید دندانهای خود را سفید کنید) یا با غلظت پایین (اگر در خانه دندانهای خود را سفید میکنید) به دندانها مالیده میشود. چند دقیقه (بسته به روش مصرف محصول) ژل سفید کننده در تماس با دندانها می ماند و سپس به دقت پاک میشود.

 

خطرات و عوارض سفید کردن دندانها

سفید کردن دندانها باعث میشود موقتا دندانهایتان دچار حساسیت شود و هنگام تماس با سرما یا گرما درد بگیرد. همچنین دندانها تا مدتی به فشار ممکن است حساس شوند.

بیشتر حساسیت دندان پس از بلیچینگ در کسانی ایجاد میشود که پسروی لثه، ترک دندان یا نشت پرکردگی دندان دارند.

در هر صورت حساسیت پس از سفید کردن دندان یک یا دو روز بیشتر نمی ماند و خوب میشود.

مزیت مهم سفید کردن دندانها در مطب دندانپزشکی در این است که تمامی فرایند تحت نظر دندانپزشک انجام میشود، لثه ها پیش از درمان با ژل مخصوصی محافظت میشوند و دندانپزشک مطمئن میشود سفید کننده دندان با لثه تماس پیدا نکند و لثه را تحریک ننماید.

اگر میخواهید دندانهای خود را سفید کنید، به دندانپزشک باتجربه در این زمینه مراجعه کنید تا احتمال عوارض هر چه کمتر شود.