مقالات و دانستنی‌ها

طراحی لبخند زیبا-دندانپزشکی زیبایی
گروه: زیبایی | | تاریخ انتشار: چهارشنبه 26 آبان

طراحی لبخند زیبا-دندانپزشکی زیبایی

لبخند خود را بهبود بخشید-  دندانپزشکی زیبایی     

دندانپزشکی زیبایی بیش از هر زمان دیگری محبوب شده است، از سفید کردن و فرم دهی گرفته تا بستن فضاها و جایگزینی دندان ها. دندانپزشکان برای "طراحی لبخند زیبا"  مجموعه زیادی از ابزارها و تکنیک ها را برای اصلاح طرح لبخند و  بهبود ظاهر لبخند شما  دارند.

قبل از تصمیم گیری برای انجام هر گونه عمل زیبایی، مهم است که مزایا و خطرات آن را بدانید و از چگونگی پروسه درمان مطلع شوید، از هزینه‌ها، میزان تجربه و مهارت دندانپزشک مطمئن شوید و بدانید آیا بعد ازاقدامات زیبایی دندان‌ها نیاز به نگهداری خاصی دارند یا خیر؟.

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان

با گذشت زمان، دندان ها ممکن است لکه دار شوند و یا تغییر رنگ دهند، به خصوص پس از سیگار کشیدن، مصرف برخی داروها، یا مصرف غذاها و نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای. با استفاده از یک فرآیند شیمیایی، دندانپزشک  می‌تواند دندان‌های شما را به یکی از دو روش سفید کردن در مطب و یا سیستمی برای استفاده درخانه دندان‌های  شما را سفید کند.

دندانپزشک  می تواند یک وسیله سفارشی درست کند  و اطمینان حاصل کند که مقدار مناسبی از محلول سفید کننده به دندان شما می رسد. ممکن است سفید کردن در خانه راحت تر باشد. اما بسته به قدرت پراکسید مورد استفاده ممکن است 2 تا 4 هفته یا بیشتر طول بکشد. سفید کردن در مطب می تواند در یک یا چند جلسه 1 تا 2 ساعته انجام شود.

 

به خاطر داشته باشید، اگر دندان‌هایتان  را در معرض همان موادی قرار دهید که در ابتدا آنها را لکه دار کرده بودند، ممکن است دوباره سفیدی خود را از دست بدهند، از آنجایی که محصولات سفید کننده به منظور تمیز کردن دندان‌ها نیستند، همچنان مهم است که بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید و دندان‌هایتان را روزی دوبار مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و حداقل یک بار در روز دهانتان را  با دهانشویه ضد عفونی کننده شست ‌و‌شو دهید.

ونیر کامپوزیت

مواد چسبنده به دندان :

مواد چسبنده به دندان ظاهر دندان‌های شما را در صورتی که فضای اضافی بین آنها وجود داشته باشد یا اگر دندان‌ها شکسته،  لکه دار یا ترک خورده باشند، بهبود بخشد.. 

دندانپزشکان  از مواد باندینگ برای پر کردن حفره های کوچک یا محافظت از ریشه دندان استفاده می کنند 

دندانپزشک معمولاً می تواند این روش را در یک جلسه ویزیت با استفاده از محلول اچینگ و سپس مواد همرنگ دندان - گاهی اوقات رزین های کامپوزیت - به طور مستقیم روی سطح دندان در صورت نیاز انجام دهد.

باندینگ می‌تواند چندین سال دوام بیاورد، اما احتمال تراشیده شدن یا لکه‌دار شدن یا فرسودگی آن نسبت به سایر انواع ترمیم‌ها بیشتر است.

نمونه کارهای ونیر کامپوزیت | دکتر کامیار عباسی

نمونه کارهای ونیر کامپوزیت دندان - دکتر کامیار عباسی

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  طراحی لبخند چیست؟ | Smile Design
 


روکش ها - ونیر

این پوسته های سفارشی که معمولا از چینی (گاهی اوقات پلیمر) ساخته شده اند، طرف جلوی دندان ها را می پوشانند تا رنگ و/یا شکل آن ها تغییر کند. ونیرها دوام زیادی دارند و ظاهری عالی ارائه می دهند. روکش ها می‌توانند دندان‌هایی  را بهبود بخشند که:

  • بین آنها فاصله ایجاد شده است

  • تراشه شده یا فرسوده شده اند

  • لکه‌های پایدار دارند

  • بد شکل هستند

  • کمی کج هستند

قبل از قرار دادن روکش، دندانپزشک ابتدا از دندان شما قالب می گیرد، سپس قبل از اینکه روکش را در جای خود سیمان کند، دندان را صاف می کند. یک پرتو نور به سفت شدن سیمان کمک می کند و روکش را روی دندان شما محکم می کند.

روکش‌های چینی در آزمایشگاه ساخته می‌شوند، بنابراین برای قرار دادن آن‌ها باید به صورت حضوری  به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

ادامه دارد....