مقالات و دانستنی‌ها

کاشت ایمپلنت دندان یک مرحله ای یا دو مرحله ای؟
گروه: ایمپلنت | | تاریخ انتشار: یکشنبه 11 مهر

کاشت ایمپلنت دندان یک مرحله ای یا دو مرحله ای؟

بهترین راه جایگزینی دندان آسیب دیده یا پر کردن جای خالی دندان، ایمپلنت دندان است که راه حلی دائمی برای این معضل می باشد. هنگامی که تصمیم میگیرید ایمپلنت دندان بگذارید، با انواع روشها و مدلها و مواد ترمیمی مواجه میشوید که باید بین آنها انتخاب کنید. یکی از این موارد، روش کاشت ایمپلنت است. کاشت ایمپلنت را میتوان طی یک عمل جراحی انجام داد که به آن کاشت ایمپلنت دندان یک مرحله ای میگویند و یا طی دو مرحله جراحی که به آن کاشت ایمپلنت دندان دو مرحله ای میگویند. 

 

تفاوت کاشت یک مرحله ای و دو مرحله ای ایملپنت دندان چیست؟ 

در کاشت یک مرحله ای، پس از جایگذاری ایمپلنت در داخل استخوان فک، یک اباتمنت موقتی روی ایمپلنت بسته میشود. اباتمنت همانند دندان تراشیده و آماده شده برای روکش کردن، عمل میکند یعنی دندانی که قرار است روی ایمپلنت سوار شود، به اباتمنت چسبانده یا پیچ میشود. پس از چند ماه که استخوان به ایمپلنت جوش خورد و با آن آمیخته شد، نوبت به اتصال روکش دندان میرسد. روکش دندان تاج مصنوعی (سرامیکی یا سرامیکی – فلزی) است که شبیه به دندان واقعی ساخته میشود. در این مرحله، نیازی به جراحی دیگری وجود ندارد و فقط اباتمنت و روکش دائمی متصل میشوند. 

در روش کاشت ایمپلنت دندان دو مرحله ای، پس از جایگذاری ایمپلنت در داخل استخوان فک، روی ایمپلنت یک پیچ درپوش گذاشته میشود تا سوراخ آن بسته شود و سپس لثه روی آن کشیده میشود و بخیه میخورد. چند ماه بعد که نوبت به اتصال روکش میرسد، طی یک جراحی بسیار ساده لثه برش خورده و اباتمنت روی ایمپلنت سوار میشود و پس از آن روکش متصل میشود. 

 

معایب و مزایای دو روش کاشت ایمپلنت دندان چیست؟ 

 

الف- مزایا و معایب کاشت ایمپلنت دندان یک مرحله ای 

مزایا:

- نیازی به بریدن مجدد لثه برای متصل کردن روکش نیست بنابراین درد و خونریزی کمتری تجربه میشود و نیاز کمتری به بی حسی وجود دارد 

معایب: 

- از آنجایی که ایمپلنت از لثه بیرون زده است و در معرض قرار دارد، احتمال جمع شدن پلاک در سطح آن و عفونت لثه اطراف آن وجود دارد 

- احتمال وارد آمدن فشار بر ایمپلنت بیشتر است 

- اباتمنت فلزی در معرض دید قرار دارد و زیبایی لبخند را کاهش میدهد 

ایمپلنت یک مرحله ای

شکل- ایمپلنت یک مرحله ای 

 

 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  ایمپلنت دیجیتالی
 

 

ب- مزایا و معایب کاشت ایمپلنت دندان دو مرحله ای
 

مزایا:

- به دلیل پوشیده شدن ایمپلنت در زیر لثه، در این مدت که ایمپلنت آسیب پذیر است، محافظت بیشتری از آن میشود و موفقیت درمان افزایش می یابد 

معایب: 

- نیاز به بریدن مجدد لثه وجود دارد تا روی ایمپلنت باز شده و اباتمنت به آن وصل شود 


ایمپلنت دندان دو مرحله ای

شکل- ایمپلنت دو مرحله ای 

 

کدام روش کاشت ایمپلنت دندان بهتر است؟

شرایط هر کسی متفاوت است و نمیتوان گفت کدام روش برای همه بهتر است. دندانپزشک پس از معاینه دهان، مشاهده عکس رادیولوژی و بررسی وضعیت شما، مشخص میکند روش یک مرحله ای برای شما بهتر است یا دو مرحله ای. 

نمونه کارهای ایمپلنت دکتر کامیار عباسی

نمونه کارهای ایمپلنت دکتر کامیار عباسی

نمونه کارهای ایمپلنت آقای دکتر کامیار عباسی متخصص پروتزهای دندانی ایمپلنت و زیبایی


برای دریافت بهترین روش درمانی مناسب شما و درمان با روش "ایمپلنت فوری در تهران"  از مشاوره رایگان ما در مطب دندانپزشکی تخصصی گاندی استفاده کنید.


فیلم - کاشت ایمپلنت دندان یک مرحله ای یا دو مرحله ای؟