مقالات و دانستنی‌ها

ورزشکاران و بیماریهای دهان و دندان
گروه: خدمات عمومی و تخصصی دندانپزشکی | | تاریخ انتشار: چهارشنبه 16 تیر

ورزشکاران و بیماریهای دهان و دندان

 

عملکرد ورزشی بادهان سالم شروع میشود

دهان و دندان سالم برای سلامتی هر فردی ضروری است و این موضوع برای ورزشکاران نیز بسیار مهم و حیاتی است.

 سلامت دهان و ورزش ارتباط تنگاتنگی دارند، زیرا سلامت دهان و دندان به صورت مستقیم بر عملکرد ورزشکاران و فعالیت بدنی تاثیر می‌گذارد.

 

چرا داشتن دهان سالم مهم است؟

طبق مطالعات اخیر محققان انگلیسی ورزشکاران نخبه‌ای که از سلامت دهان ودندان خوبی برخوردار نیستند بیشتر دچار آسیب‌های عضلانی، رباطی، تاندونی واستخوانی میشوند.

بیماریهای دندان و ورزشکاران

یکی از اصلی ترین موضوعات در رابطه با بهداشت دهان و دندان ورزشکاران احتمالا ایجاد حفره و پوسیدگی دندان است. تغذیه ورزشکاران مبتنی بر رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و نوشیدنیهای قندی است که اگر با استرس همراه شود خطر پوسیدگی را افزایش می‌دهد.

دندان قروچه یا عادت دندان قروچه یا فشردن فک منجر به ساییده شدن دندان‌ها میشود، این عمل باعث سردرد و همچنین مشکلات عضلانی می‌شود که همگی عملکرد ورزشکاررا تحت تأثیر قرار میدهند، به همین دلیل است که بایستی درمان دندان قروچه را در اولویت قرارگیرد.

بیماریهای لثه نیز ازجمله مشکلات بهداشت دهان ودندان است که بسیاری از اوقات ورزشکاران ازآن رنج می‌برند، به همین دلیل دریافت درمان ویژه برای ورزشکاران بسیارمهم است. 

از این رو معاینات منظم با متخصص پریودنتیت وهمچنین یادگیری وانجام بهداشت دهان ودندان که می‌تواند تا حد زیادی از آسیب‌‌ها و بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری کند توصیه میشود.

 

 
این مقاله را هم مطالعه کنید: ترمیم کامپوزیت دندان
 

 

رابطه بین ورزش و سلامت دهان و دندان

رابطه بین ورزش و سلامت دهان و دندان

همه میدانندکه سلامت دهان و دندان ما قسمت مهمی ازسلامتی وکیفیت زندگی ماست. 

بیماری‌های دهان و دندان التهاب‌هایی ایجاد می‌کنندکه میتوانند منجربه ایجاد بیماری‌های جدی عضلانی،کرونر وهمچنین اختلالات تنفسی شوند.

توجه به فعالیت‌های ورزشی و سلامتی و انتخاب سبک زندگی سالم با هم مرتبط هستند وخطر بیماریها را کاهش میدهند.

 به همین دلیل ازآنجا که ورزش نیازهای بدن و رسیدگی و مراقبت از بدن را افزایش می‌دهد ورزشکاران باید توجه ویژه ای به سلامت دهان و دندان داشته باشند، زیرا ایجاد حفره و پوسیدگی می‌تواندعملکرد ورزشی راتحت تأثیر قرار دهد.

 

تصویر ورزشکاری که از سلامتی بی‌بهره است و یا از بیماری رنج می‌برد قابل قبول نیست، انتظار داریم فردی که ورزش می‌کند، یک نخبه و قهرمان ورزشی در صحت و سلامت باشد، این روزها ورزش موضوعی جدی است و ورزشکاران به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند و هر گونه بیماری دهان و دندان بر عملکرد آنها اثر گذار است، لازم است ورزشکاران با برنامه‌ریزی و نظارت کامل و دقیق به موضوع سلامتی خود توجه کنند.