مقالات و دانستنی‌ها

پروتز دندان | انواع و روند انجام آن
گروه: ایمپلنت | | تاریخ انتشار: سه شنبه 23 آذر

پروتز دندان | انواع و روند انجام آن

 

پروتز دندان یک پروسه درون-دهانی است که برای بازسازی مشکلات درون دهان مانند دندان افتاده، بخش از دست رفته از دندان، سخت کام و نرم کام در فک استفاده می شود. پروتز درمانی یکی از تخصص های دندانپزشکی است که تخصص آنان در پروتز دندان است. ابزاری که در این کار استفاده می شوند عبارتند از ایمپلنت دندان، تاج دندان، پل یا بریج دندان، دندان مصنوعی و روکش دندان که در برخی مواقع از نوع متحرک یا دائمی آن استفاده می شود. اگر فکر می کنید پروتز دندان می تواند برای شما مفید باشد، با دندانپزشک یا پروتز درمان (پروتزیست) خود در مطب نخصصی گاندی تماس بگیرید تا درباره مفید ترین درمان برای دندان های شما گفتگو کنید.

انواع پروتز دندان

انواع پروتز های دندانی

پروتز انواع مختلفی دارد:

پروتز دندان دائمی:

اگر شما هیچ دندانی در دهان ندارید، می توانید از یک راهکار دائمی یعنی پروتز دندان دائمی استفاده کنید. این یکی از بهترین راهکارهاست از آنجایی که برای جویدن بسیار ایده آل است و باید همانند دندان های اصلی خود از آنها مراقبت کرده و آنها را تمیز نگه دارید. 

پروتز دندان متحرک:

  مدل بَرریشه برای دست دندان مصنوعی کامل یک راهکار امن و ساده برای شماست که به ایمپلنت های پیچ شده در دهان متصل است و بیمار می تواند برای تمیز کردن آن، به راحتی آن را از دهانش در بیاورد. 

پروتز ایمپلنت شده:

همانطور که از اسم آن پیداست، ایمپلنت دندان که معمولا در استخوان فک گذاشته می شوند، همانند ریشه دندان عمل می کنند و دندان های بصورت تکی یا چندتایی یا ردیفی نیز روی ایمپلنت ها قرار می گیرند.

تاج دندان:

تاج ها معمولا برای یک دندان معیوب گذاشته می شوند یا گوشه ای از پل دندان را تشکیل میدهد که تاج ها روی یک یا چند دندان مصنوعی قرار می گیرد.

دندان مصنوعی برساخته:

 دندان های مصنوعی برساخته بصورت تکه تکه ای هستند و جایگزین تعدادی یا همه دندان های مصنوعی می شود.


روکش دندان: 

روکش های دندان عبارتند از صدف های نازک که دندان های رنگ رفته یا لب پر شده را می پوشانند تا ظاهر بهتری پیدا کنند.

پروتز پایه فلزی- در پروتز های دندان پروتز های فلزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند که از آلیاژ مرکب فلزات مختلف و ساختار رزینی ساخته می شوند.

پروتز دندان هیبریدی: 

این یکی از مناسب ترین راهکارهاست برای دندان هایی که از دست رفتن آنان باعث از دست رفتن حجم استخوان فک شده است.

نمونه کار ایمپلنت دکتر کامیار عباسی

نمونه کارهای ایمپلنت دندان | دکتر کامیار عباسی

روند انجام پروتز دندان

 در مطب تخصصی ما، روند انجام کامل پروتز دندان از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد و این بستگی به این دارد که دندان های مصنوعی برساخته شما در داخل کلینیک درست شود یا در یک آزمایشگاه بیرون از مطب.

دندانپزشک شما یک معاینه کامل از دندان ها و حفره دهانی شما انجام می دهد و از دندان هایی که قرار است در روند پروتز دندان درگیر شوند عکس رادیولوژی می گیرند. این کار به دندانپزشک شما این اجازه را می دهد تا پروتزی را به شما پیشنهاد دهند که باقی دندان های شما را پشتیبانی کند و به شما اجازه دهد که به طور نرمال صحبت کنید و غذا بخورید و همزمان ظاهر خوبی هم داشته باشید. در مرحله بعدی، دندانپزشک شما  از شما می خواهد تا در یک قالب دندان های خود را فشار دهید تا یک نقش کلی از دندان های موجود در دهان شما تهیه شود و آن را به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می کند. دندانپزشک تصمیم می گیرد که پروتز دندان شما از چه جنسی باشد مثلا چینی، اکریلیک، کامپوزیت رزین و یا زیرکونیا.

پس از اینکه  دندان مورد نظر طرج و آماده شد،  روند قرار دادن آن بستگی به این دارد که مایل به استفاده از چه نوع پروتزی هستید. دندانپزشک شما با انجام جراحی ایمپلنت های ثابت تیتانیومی را در استخوان فک شما وارد می کند. سپس شما باید چند ماه صبر کنید تا بعد پروتز ها روی ایمپلنت ها قرار داده شود. این بدین منظور است که مطمئن شویم ایمپلنت ها به خوبی و به درستی در جای خود در استخوان فک قرار گرفته اند. اگر قرار باشد شما تاج، پل، یا روکش داشته باشید، ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد که بخشی از سطح دندان شما را بر دارد یا بخشی به آن اضافه کند تا برای دریافت پروتز آماده شود.  دندان مصنوعی برساخته شما باید چک شوند تا مطمئن شویم به راحتی در دهان شما قرار می گیرند و شما با آنها احساس راحت و خوبی دارید.

کدام نوع از پروتز برای شما مناسب است؟

 قبل از اینکه بخواهیم در مطب گاندی به شما انجام هر نوع درمانی را پیشنهاد کنیم، دندانپزشک یا پروتز درمان شما یک سری مسائل را مورد بررسی قرار می دهند از جمله تعداد دندان های افتاده، وضعیت دندان های باقی مانده، ضخامت استخوان فک شما و مسائلی از این قبیل. اگر شما تنها یکی دو عدد دندان افتاده داشته باشید و سایر دندان های شما سالم باشند، ممکن است قرار دادن یک پل یا دندان مصنوعی برساخته متحرک برای شما مناسب باشد. وقتی تعداد کمی از دندان های اصلی شما باقی مانده باشد و همان ها هم شرایط بدی داشته باشند، ایمپلنت یا دندان مصنوعی ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. اما اگر استخوان فک شما ضخامت کمی داشته باشد، ممکن است دندانپزشک شما به سراغ انجام پیوند استخوان برود تا ایمپلنت را بتواند تحمل کند.

دندانپزشک شما در اولین ویزیت بهترین راهکار و پیشنهاد را درباره پروتز مناسب شما می دهد. اما برخی موارد مانند هزینه، ظاهر و طول درمان را باید در نظر بگیرید. ایمپلنت به عنوان راه حلی برای دندان های از دست رفته، معمولا ظاهر بسیار طبیعی دارند . اما ممکن است یک ایمپلنت چندین میلیون تومان هزینه بردارد و کل روند درمان تا شش ماه طول بکشد.

بنابراین پروتز های دندان به بیماران کمک می کند اعتماد به نفس بیشتر در پی جایگزینی  دندان های از دست رفته بدست آورند. همچنین به دندان های رنگ رفته و تخریب شده ظاهری خوشایند می بخشد. اگر فکر می کنید گذاشتن پروتز ممکن است به مشکل دندان های شما کمک کند، یک وقت از دکتر کامیار عباسی در مطب  تخصصی گاندی بگیرید تا درباره گزینه های پیش رو برای بهبود بخشیدن و زیبا کردن لبخند خود گفتگو کنید. برای یک یا چند دندان افتاده معمولا گذاشتن پل انتخاب بهتری است. این روش زیاد گران نیست و  معمولا تنها در طی دو ویزیت انجام می پذیرد. دندان مصنوعی برساخته یک گزینه اقتصادی تر و صرفه جویانه تر است اما باید چند ماه صبر کنید تا دهان شما کاملا التیام یابد و برای دندان های مصنوعی برساخته دائمی آماده شود.  در مورد روکش دندان، ممکن است روکش های چینی یا کامپوزیت رزین را انتخاب کنید. روکش چینی معمولا قیمت بیشتری نسبت به روکش کامپوزیت رزین دارد و بین 10 تا 20 سال نیز ماندگاری دارند.

در مطب تخصصی گاندی به شما مشاوره مناسب با شرایط شما داده می شود. می توانید بیشتر درباره ایمپلنت های دندان و رویکردهای درمانی ما اطلاعات بگیرید. همین امروز ببینید ایمپلنت دندان چگونه می تواند زندگی شما را تغییر دهد. تیم ما یک تیم بسیار با تجربه و مهربان و دلسوز است که به شما کمک همه جانبه در تمام طول عمر و خدمات نگهداری ارائه می دهند.