مقالات و دانستنی‌ها

9 راه برای جلوگیری از بوی بد دهان
گروه: زیبایی | | تاریخ انتشار: یکشنبه 10 مرداد

9 راه برای جلوگیری از بوی بد دهان

 

بیش از 80 میلیون نفر از هالیتوز مزمن یا بوی بد دهان رنج می برند. منشا این بوی بد در بیشتر مواقع زبان یا لثه‌ است.

بوی بد دهان می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما یک بیماری شایع است و روش های بی شماری برای جلوگیری از آن وجود دارد که به سلامت دهان و دندان به صورت هم کمک کند.


روزی دوبار مشواک زدن

1.     روزی دوبار مسواک زدن

 

دندان های خود را حداقل دو بار در روز به مدت دو تا سه دقیقه مسواک بزنید تا پلاک و مواد غذایی از بین بروند. مسواک زدن قبل از خواب بسیار مهم است.
ممکن است یک دور اضافی مسواک زدن با جوش شیرین را امتحان کنید تا اسیدیته دهان را کاهش داده و رشد باکتری های ایجاد کننده بوی بد دهان را دشوار کند.

2.     روزانه نخ دندان بکشید

 نخ دندان مواد غذایی باقیمانده بین دندان‌ها را که مسواک نمی تواند به آنها برسد پاک می‌کند. اگر  این باقیمانده‌های غذایی  برداشته نشوند باکتری‌ها شروع به تغذیه از آنها می‌کنند و باعث بوی بد دهان می شون

3.     زبان خود را مسواک بزنید یا خراش دهید

برای از بین بردن باقی مانده‌‌ی موادغذایی که ممکن است بین جوانه‌های چشایی و چین‌های زبان جمع شوند، روی یک ابزار ارزان قیمت به نام دستگاه تراش دهنده زبان که در داروخانه‌ها موجود است سرمایه گذاری کنید. اگر خراش یا زخمی بر روی  زبان ندارید می توانید از مسواک خود نیز برای مسواک زدن زبان استفاده کنید.

 

4.      از دهانشویه استفاده کنید

 

به خاطر داشته باشید که اگر یک مشکل دندانی عامل بوی بد دهان مزمن باشد دهان شویه فقط بو را پوشانده و آن را درمان نمی کند. در برخی موارد شستشوی دهان ممکن است با تحریک بافت دهان،  بوی بد دهان را بدتر کند. برای خوشبو شدن دهان در مواقع اضطراری  یک شستشوی سریع  با مخلوط آب و چند قطره روغن نعناع را امتحان کنید. یا دهان خود را با چای سیاه یا سبز شستشو دهید. طبق مطالعه ای از دانشگاه ایلینوی در شیکاگو، شستشوی دهان با چای سیاه یا سبز از رشد باکتری‌های ایجاد کننده بوی بد دهان جلوگیری می‌کند.

 

5.      به دندانپزشک خود مراجعه کنید

 

بهترین راه برای اطمینان از رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک است. اگر بوی دهان مزمن دارید ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. تا منشاء بو مشخص شود،که آیا مشکل از دند‌ان‌هاست یا یکی از ارگانهای داخلی بدن باعث ایجاد این بو هستند، در صورتی که مشکل از دندان‌ها نباشد دندانپزشک شما را به پزشک خانواده یا متخصص ارجاع می‌دهد تا به رفع مشکل کمک کند.

 

جلوگیری از بوی بد دهان

6.  سیگار را ترک کنید و از مصرف محصولات دخانی خودداری نمایید

 

اگر شما به دلیلی برای ترک سیگار یا دخانیات نیاز داشتید رهایی از بوی بد دهان یکی از آنهاست : سیگار کشیدن یکی از عوامل ایجاد بوی بد دهان است. دخانیات باعث خشکی دهان شما می‌شود و می تواند بوی نامطبوعی از خود به جای بگذارد که حتی پس از مسواک زدن نیز بوی آن  به مشام می رسد.

 

7. دهان خود را مرطوب نگه دارید

 

حتماً روزانه مقدار کافی آب (شش تا هشت لیوان 8 اونسی) بنوشید تا از خشکی دهان جلوگیری کنید. نوشیدن آب به کنترل بوی بد کمک می کند زیرا باقی‌مانده و ذرات غذا و باکتری ها راکه از دلایل اصلی بوی بد دهان هستند را می‌شوید.اگر دچار خشکی دهان مزمن هستید یا از داروهایی استفاده می کنید که باعث خشکی دهان می شوند با دندانپزشک خود در مورد جایگزین‌های بزاق دهان که معمولا بدون نسخه نیز امکان تهیه آنها وجود دارد، صحبت کنید.

8.  یک تکه آب نبات بدون قند بخورید یا آدامس بدون قند بجوید.

 

مکیدن یک تکه آب نبات بدون قند یا جویدن آدامس بدون قند می تواند به تحریک جریان بزاق کمک کند. بزاق به شستن بقایای مواد غذایی و باکتری
هایی که باعث بوی بد دهان می شوند کمک خواهد کرد.

 

9.  یک هویج ، یک شاخه کرفس یا یک سیب بجوید.

 

میان وعده هایی شامل میوه و سبزیجات ترد و تازه  باعث افزایش سرعت تولید بزاق در بین وعده های غذایی می شوند و کمک می‌کنند تا باکتری های موجود در دندان، زبان و لثه که عامل ایجاد بوی بد دهان هستند، شسته شوند و از بین بروند. این میان وعده ها همچنین می توانند در رفع بوی بد دهان ناشی از گرسنگی یا روزه داری کمک کنند. جمع شدن اسیدها در معده و خالی ماندن معده نیز از عوامل  ایجاد تنفس بد بو هستند.