ایمپلنت های دندانی

 

ایمپلنت دندان

در طول زندگی هر فرد بنا به دلایلی مانند:پوسیدگی شدید دندان،تصادفات وافزایش سن از دست رفتن دندان به طور تکی یا کلی اتفاق می افتد.

 

در سالهای گذشته پروتز های متحرک (دست دندان) یا پروتزهای ثابت مورد استفاده بود،که مشکلات خاصی از جمله نیاز به تراش و تخریب دندان های مجاور ناحیه بی دندانی را  برای مراجعه کننده  به وجود می آورد،اما در سالهای اخیر با انجام ایمپلنت دندان به صورت تخصصی توسط متخصصین این رشته تحولی عظیم در بخش سلامت دهان و زیبایی لبخند اتفاق افتاده است.

 

تعریف ایمپلنت دندان

کاشتینه یا درون‌کاشت یا ایمپلنت به انگلیسی (implant) نوعی ابزار پزشکی است که برای جایگزینی یک عضو زیستی، حمایت از یک ساختار زیستی آسیب‌دیده یا تقویت ساختار در بخشی از بدن قرار داده می‌شوند. ایمپلنت‌های ارتوپدی و درون‌کاشت‌های دندانی از رایج‌ترین انواع ایمپلنت هستند.منبع ویکی پدیا

ایمپلنت دندان در واقع جایگزین ریشه دندان از دست رفته می باشد که جنس آن از تیتانیوم است که این فلز با بافت بدن انسان سازگار است.در صورت مراقبت های درست  ماندگاری طولانی  دارند.

 

انجام ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان یا دندانهای از دست رفته می باشند.ظاهری بسیار طبیعی و زیبا همانند دندان را دارد.

 

ایمپلنت دندان

 

روند درمان ایمپلنت دندان:

درمان ایمپلنت به دو مرحله تقسیم می شود .

 

 مرحله اول:

 قرار دادن فیکسچر یا ایمپلنت در استخوان فک بیمار می باشد .جراحی ایمپلنت دندان تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در طی جراحی دردی را احساس نمی کند، پس از جراحی نیز با دریافت داروهای مسکن درد کنترل شده و جراحی ایمپلنت را میتوان بدون درد نام برد.

در بعضی موارد خاص نیز می توان بیمار را تحت داروهای بیهوشی اصطلاحا ایمپلنت تحت آرام بخشی انجام داد،تا بیمار هیچ گونه اضطرابی در حین انجام کاشت ایمپلنت دندان نداشته باشد.بعد از قرار دادن ایمپلنت در فک بسته به کیفیت استخوان و صلاح جراح یا در همان روز جراحی یا قبل از شروع مراحل پروتزی ،دسترسی ایمپلنت به محیط دهان با یک پیچ برقرار می گردد.

مرحله دوم :

بسته به کیفیت استخوان و .... در فک بالا حدود ۴ تا ۶ ماه بعد از روز جراحی و در فک پایین حدود ۳ تا ۴ ماه بعد از روز جراحی ، قالب گیری پروتز های ایمپلنت شروع می شود و روند انجام پروتز های ایمپلنت بسته به تعداد ایمپلنت و شرایط دهان حدود یک تا دو ماه طول می کشد

در مدت بین مرحله اول و مرحله دوم در صورت امکان برای  شما روکش موقت گذشته تا از نمای بی دندانی رنج نبرید و جویدن غذا برای شما مشکل ساز نباشد.

 

تفاوت ها در ایمپلنت دندان

در بخش اصلی ایمپلنت دندان شامل تفاوتهای می باشد که انتخاب این موارد را به متخصص ایمپلنت خود بسپارید:

·        تفاوت درشکل ایمپلنت دندان یا فیکسیچر(پایه دندان که در لثه قرار می گیرد)که بصورت استوانه ایی یا مخروطی می باشد.

·         تفاوت دراباتمنت که اتصال بین پایه ایمپلنت و تاج دندان است. اباتمنت در واقع یک پیچ خیلی ریز است که به پایه ایمپلنت یا فیکسچر اتصال پیدا می کند.

·        تفاوت دیگر ایمپلنت های دندان پیچ ریز متصل کننده اباتمنت یا قسمت تاج ایمپلنت دندان به فیکسچر یا پایه ی ایمپلنت  در فک میباشد که بسیار با اهمیت است .این بخش از ایمپلنت مخصوصا در تک ایمپلنت ها از این جهت بسیار مهم است که در صورت وارد آمدن فشار زیاد به تاج ایمپلنت احتمال شل شدن این پیچ متصل کننده وجود دارد.

·        اصلی ترین تفاوت ایمپلنت دندان تکنولوژی و تکنیک استفاده شده در سطح ایمپلنت دندان می باشد،که تضمین کننده استقامت و عمر ایمپلنت دندان است.

 

 

 

انجام ایمپلنت یک روزه

 

نکات کلیدی پس از انجام ایمپلنت دندان:

رعایت بهداشت دهان و دندان طبق برنامه بهداشتی ارائه شده توسط متخصص ایمپلنت دندان

ترک سیگار،دخانیات و مشروبات الکلی

مراجعه دوره ای به متخصص ایمپلنت جهت چکاپ و بررسی

 

سوالات متداول مراجعین مطب تخصصی ایمپلنت گاندی:

 

ایمپلنت دندان برای چه اشخاصی موفقیت کمتری دارد؟

·        افرادی که در حال یا سابقه انجام درمان شیمی درمانی یا رادیوتراپی را دارند.

·        بیمارانی که پوکی استخوان دارند. افرادی که بیماری لثه دارند.

·        افراد سیگاری و مصرف کنندگان دخانیات و موارد مخدر

 

امکان انجام ایمپلنت یک روزه هست؟

در شرایط خاص امکان کشیدن و کاشت دندان در طی یک جلسه ممکن است که این عمل در شرایط خاص و تک دندانی و با توجه به صلاح دید متخصص ایمپلنت صورت می گیرد.بطور معمول انجام ایمپلنت دندان در یک بازه زمانی۴ تا ۶ ماهه با توجه به شرایط پیوند پایه ایمپلنت و لثه متفاوت می باشد.

 

جراحی ایمپلنت دندان دوران نقاهت دارد؟

 در هر شخص با توجه تعداد واحد ایمپلنت و شرایط بدنی دوران نقاهت متفاوتی است،اما بطور معمول یک یا دو روز استراحت و کم کردن فعالیت های فیزیکی برای افراد توصیه می شود.

 

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

 این سوال را پس از معاینه و مشاوره تخصصی ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت برای هر شخص میتوان پاسخ داد،عوامل اساسی در تعیین قیمت ایمپلنت تعداد و نوع پایه و تاج ایمپلنت می باشد.در مرکز تخصصی ایمپلنت گاندی شما می توانید در طی طول درمان هزینه ایمپلنت دندان خود را پرداخت نمایید.

 

ایمپلنت های دندانی

 

در صورت انجام ایمپلنت برای کل فک برای هر دندان یک ایمپلنت نیاز هست؟

در صورتی که نیاز به ایمپلنت دندان برای فک کامل داشته باشید، فک بالا برای درمان ثابت  بین ۶ تا ۸ واحد ایمپلنت دندان و برای درمان متحرک بین ۴ تا ۶ واحد ایمپلنت دندان نیاز هست  و در فک پایین  برای درمان ثابت  بین ۶ تا ۸ واحد ایمپلنت دندان و برای درمان متحرک بین ۲ تا ۵ واحد ایمپلنت دندان نیاز هست و انتخاب تعداد بسته به شرایط فرد متفاوت می باشد.

در مطب تخصصی دندانپزشکی گاندی انجام جراحی  ایمپلنت دندان توسط متخصص جراحی فک و صورت و ایمپلنت دکتر مجید نعمتی  انجام می شود.

·         فلوشیپ پروستو ایمپلنت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

·         هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

·         مسول بخش فک و صورت بیمارستان امام حسین تهران

در مطب تخصصی دندانپزشکی گاندی انجام پروتزایمپلنت دندان توسط متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت دکترکامیار عباسی  انجام می شود.

·         فلوشیپ پروستو ایمپلنت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

·         هیئت علمی دانشگاه

 

 

زیبایی دندان

مشاهده ویدئو

ایمپلنت فوری یا سریع چیست؟

مشاهده ویدئو
جراحی لیفت سینوس دندان چیست و چگونه باید برای آن آماده شد؟ | تاریخ انتشار: یکشنبه 02 آذر

جراحی لیفت سینوس دندان چیست و چگونه باید برای آن آماده شد؟

جراحی لیفت سینوس دندان به روش جراحی گفته می شود که در آن به فک بالا استخوان اضافه می شود. این استخوان در ناحیه ای از فک قرار می گیرد که دندان های عقبی یا همان دندان های کرسی یا آسیا را نگه میدارد.این روش در برخی از مطب ها ممکن است به نام روش تقویت سینوس معرفی شود.

ادامه مطلب
ایمپلنت فوری چیست؟ | تاریخ انتشار: یکشنبه 02 آذر

ایمپلنت فوری چیست؟

"ایمپلنت فوری دندان" روشی است که بلافاصله پس از کشیدن دندان ، ایمپلنت در فک قرار می گیرد. کاشت دندان با روش ایمپلنت بهترین و بادوام ترین راهکار جای گذاری دندان های از دست رفته و بی دندانی است.

ادامه مطلب
درمان های زیبایی دندان | تاریخ انتشار: یکشنبه 02 آذر

درمان های زیبایی دندان

در دندانپزشکی زیبایی یک درمان بسیار پرکاربرد و محبوب، استفاده از روکشهای زیبایی برای زیبایی لبخند است. انواع مختلف روکشهای زیبایی دندانها برای مقاصد مختلف و شرایط متفاوت بیماران طراحی شده است.

ادامه مطلب