معاینات دوره ای دهان و جرمگیری

 

 

 معاینات دوره ای دهان و دندان

حتما شما هم جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است را شنیده اید.معاینات منظم دندانپزشکی کمک می کند شما سریعا مشکلاتی از قبیل:عفونت های دهان و دندان،نامرتبی دندانها، مشکلات ریشه دندان، پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه و...را تشخیص و درمان سریع و پیشگیرانه را شروع کنید،که هم از نظر آسیب دیگی دندانی،طول درمان و هزینه های درمان به نفع فرد خواهد بود.

 

تعریف معاینات دوره ای دهان و دندان:

بطور روتین و مرتب از زمان رویش اولین دندان برای در کنترل بودن وضعیت سلامت دهان و دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

توصیه دندانپزشکان بر آن است که 6 ماه پس از اولین رویش دندان کودک می بایست کودک را برای اولین معاینه دوره ای نزد دندانپزشک آورده و پس از آن با نظر دندانپزشک این دوره ها به فواصل 6 ماه تا یکسال ادامه پیدا می کند.که در افراد با ریسک بالای عفونت و پوسیدگی دهانی این زمان تا 3 ماه یکبار کاهش پیدا می کند.

 

معاینات دوره ای دهان و جرمگیری

 

زمانهای مهم برای معاینات دوره ای دندانپزشکی:

·        برای عموم افراد مراجعه منظم هر 6 ماه یا یکساله

·        خانم ها قبل از بارداری

·        بیماران قلبی قبل از عمل های قلب

·        مسافرانی که قصد سفر دارند،بخصوص افرادی که سفر خارجی در پیش دارند

·        افراد با بیماری خاص طبق دستور پزشک

 

جرم گیری دندان

میزان املاح در بزاق دهان بالا است و به دلیل این املاح  و رسوب آنها روی نسوج سخت دهان ،مثل دندان ها   باعث تشکیل جرم در دندانها مخصوصا داخل دندانهای فک پایین و کنار دندان مولر اول فک بالا  می شود.جرمگیری باعث تمیزی از املاح رسوب کرده بر روی دندانها می شود و باقی ماندن جرم های بر پایه دندان و سطح دندان باعث بیماری لثه و پوسیدگی های عمیق می شود.

 

تعریف جرم گیری دندان

برداشت پلاک و جرم ها از روی دندان ها و صاف کردن  انداختن دندان‌ها برای جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک طبیعی، جرم و رنگ­ها است. هر چند هدف اصلی جرم­گیری حفظ سلامت دهان و دندان می باشد  ولی ، این کار می‌تواند ظاهر دندان‌های بیمار را تمیز و براق جلوه دادن آنها جذاب‌تر کند. جرم گیری با استفاده از ابزارهای ویژه‌ای انجام می‌شود.(منبع ویکی پدیا)

 معاینات دوره ای دهان و دندان

 

مراقبت های بعد از جرم گیری

شستشو با آب نمک ولرم،استفاده از مسواک و نخ دندان بطور روزانه 2 تا 3 مرتبه،در صورت حساس شدن به سرما و گرما استفاده از خمیر دندانها ی مناسب برای دندانهای حساس،پس از جرمگیری مصرف دارو لزومی ندارد، مگر طبق نسخه دندانپزشک،توصیه می شود سالانه برای جرمگیری دندان به دندانپزشک مراجعه نماید.

 

 سوالات متداول مراجعین مطب تخصصی دندانپزشکی گاندی:

 

 بلیچینگ با جرم گیری چه تفاوتی دارد؟

در هر دو روش دندانها تمیز و سفید می شوند اما میزان سفیدی و روش انجام کار متفاوت است.روش جرمگیری یک روش درمانی است.رسوب ها دندانی که باعث بد رنگی،زبر شدن دندان و بوی بد در دهان می شود را تمیز می کند.

این پلاک ها اغلب حد فاصله بین لثه و دندان و نواحی که دسترسی مسواک به آنها مشکل است تجمع می کنند.و پاکسازی این پلاک ها باعث روشن شدن سطح دندان و لثه میشود.

بلیچینگ روش درمانی نیست و صرفا برای سفید کردن دندانها بی خطر ترین روش محسوب می شود.مناسب برای بد رنگ شدن سطح دندان لکه های روی دندان و عوامل ارثی رنگ دندان روشی مناسب برای زیبایی دندان است.

بلیچینگ با دو روش انجام در مطب دندانپزشک توسط دندانپزشک و انجام در منزل توسط شخص انجام می شود.زمانی که بلیچینگ را نزد دندانپزشک انجام می دهید به میزان زیادی سفیدی بیشتر دندان را مشاهده می کنید،و در روش بلیچینگ در خانه به دلیل استمرار دوام بیشتری دارد،برخی دندانپزشکان انجام هر دو روش با هم را توصیه می کنند.

 

جرمگیری دندان عوارضی دارد؟

اغلب افراد تصور می کنند جرمگیری باعث آسیب به مینای دندان می شود. در صورتی که اینگونه نیست،جرم روی دندان مانند یک لایه عایق عمل کرده و پس از برداشتن طبیعی است که دندان تا چند روز به سرما و گرما حساس شود.و در واقع عوارض انجام ندادن جرمگیری تبعات بدی از جمله از دست رفتن دندان ها بر اثر تحلیل لثه را برای شخص در پی دارد.

 

معاینات دوره ای دهان و جرمگیری

 

برای داشتن دندانهای سلام چه مراقبت های لازم است؟

·        استفاده از مسواک مناسب، شتشوی منظم  و صحیح پس از صرف غذا(داشتن مسواک نرم و گرفتن مسواک با زاویه 45 درجه،زمان 2 تا 3 دقیقه برای مسواک زدن وتعویض مسواک هر سه ماه یکبار)

·        در هر بار مسواک زدن شستشوی سطح زبان را با مسواک فراموش نکنید.

·        بلافاصله پس از خوردن غذا و میوه جات با اسید بالا مسواک نزنید.مانند:مرکبات

·        استفاده از نخ دندان مناسب

·        استفاده از دهانشویه با توجه به توصیه دندانپزشک

·        سیگار و دخانیات مصرف نکنید و آب فراوان بنوشید.

·        از دندان هایتان فقط برای جویدن غذا استفاده کنید،نه به جای ابزاری برای شکستن و باز کردن.

·        مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی دهان دندانها و معاینات دوره ای

 

در مطب تخصصی دندانپزشکی گاندی کلیه خدمات دندانپزشکی پیشگیری از قبیل:معاینات دوره ای دهان و دندان،فلوراید تراپی،جرمگیری دندان،آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان و نوجوانان به مراجعین عزیز در محیطی آرام و بهداشتی ارائه می شود.

 

ایمپلنت فوری یا سریع چیست؟

مشاهده ویدئو

زیبایی دندان

مشاهده ویدئو
پروتز دندان | انواع و روند انجام آن | تاریخ انتشار: یکشنبه 02 آذر

پروتز دندان | انواع و روند انجام آن

پروتز درمانی یکی از تخصص های دندانپزشکی است که تخصص آنان در پروتز دندان است. ابزاری که در این کار استفاده می شوند عبارتند از ایمپلنت دندان، تاج دندان، پل یا بریج دندان، دندان مصنوعی و روکش دندان که در برخی مواقع از نوع متحرک یا دائمی آن استفاده می شود.

ادامه مطلب
آنچه راجب مسواک باید بدانید | تاریخ انتشار: یکشنبه 02 آذر

آنچه راجب مسواک باید بدانید

مسواک یکی از وسایل اساسی بهداشت فردی محسوب می شود،دندانپزشکان برای تمیز نگه داشتن دندان ها،جلوگیری از پوسیدگی دندانی و رفع بوی بد دهان روزانه 2 تا 3 بار استفاده از مسواک را توصیه می کنند.

ادامه مطلب
روکش زیبایی دندان | تاریخ انتشار: یکشنبه 02 آذر

روکش زیبایی دندان

زیبایی لبخند یک ویژگی مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره و به طور کلی در خوشایند و دوستانه بودن شخصیت است. برای این که لبخند زیبایی داشته باشیم باید دندانهای زیبا و مرتب داشته باشیم. به همین دلیل درمانهای زیبایی لبخند طراحی شده اند تا ما را به آن چه که میخواهیم نزدیکتر کنند.

ادامه مطلب