ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان:

زیبایی دندان، لبخند مرتب و خوش رنگ دغدغه بسیاری از افراد است.کامپوزیت دندان یکی از روش های طراحی لبخند زیبا برای شما می باشد، که زمان و هزینه برای شما مهم است.

کامپوزیت دندان روکشی بر پایه رزین است که توسط دندانپزشک در یک جلسه بر روی دندان کشیده شده و فرم می گیرد.انجام کامپوزیت در مواردی مانند:اصلاح بد رنگی دندان، ترمیم موضعی ،روکش زیبایی،مواد پر کردن دندان ویا رفع عیوب دندانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تعریف کامپوزیت دندان:

کامپوزیت‌های دندانی "(کامپوزیت‌های پایه رزینیا به عبارت ساده‌تر "پرکننده‌های بر پایه رزین" )دسته ای از رزین‌های مصنوعی هستند که در دندان پزشکی به عنوان ماده مستحکم‌کننده یا چسب استفاده می‌شوند. رزین‌های کامپوزیتی دندان دارای خواص مطلوبی هستند که با توجه به ویژگی‌های خاص حفره دندانی بیمار می‌توانند استفاده شوندمنبع ویکی پدیا

 ونیر کامپوزیت دندان

 

افرادی که مناسب کاندید کامپوزیت دندان هستند:

·        پر کردن دندان های جلو که دچار پوسیدگی،شکسته گی و لب پر شدگی شده اند.

·        اصلاح فاصله بین دندانی در نمای جلویی دندان

·        بد رنگی و بد فرمی دندان

·        افرادی که در دندانهای قدامی نیاز به ارتودنسی دارند و مایل به انجام ارتودنسی نیستند.

·        پر کردن دندانهای که میزان زیادی از تاج دندانشان بر اثر پوسیدگی تخریب شده است.

·        اشخاصی که دچار دندان قروچه مزمن هستند.

·        پر شدگی های قابل مشاهده با مواد تیره که شخص حس بدی نسبت به آن دارد.

 

نحوه انجام ونیر کامپوزیت روی دندان

در ابتدا اگر پوسیدگی و یا عمل جراحی لثه بیمار نیاز داشته باشد می بایست درمان شود.

سپس سطح دندان تمیز و خشک می شود.و بستری بدون جرم برای اجرای ونیر کامپوزیت محیا می شود.بعد از آن سطح بیرونی دندان با مواد اسیدی کمی متخلل می شود،تا بستری مناسب برای قرارگیری کامپوزیت آماده شود.

پس از آن دندانپزشک زیبایی و بیمار رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کرده،و بعد از آن دندانپزشک توسط باند مخصوص مواد کامپوزیت را روی دندان می چسباند.

پس از آن توسط اشعه مخصوصی که به مواد تابانده می شود،مواد کامپوزیتی خشک و محکم می شوند.سپس شکل دهی و فرم دهی دندانها توسط دندانپزشک زیبایی انجام می شود.در آخر پولیش کامپوزیت انجام می شود.

 

ونیر کامپوزیت دندان

 

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

ممکن است در ابتدا با دندانهای که کامپوزیت شده اند احساس راحت نداشته باشید به دلیل اینکه یک لایه نازک بر روی دندانها قرار م گیرند که این حس پس از چند روز بر طرف می شود،برای دوام و مراقبت از کامپوزیت ها نکات زیر را رعایت نمایید:

استفاده مرتب و دقیق از مسواک،نخ دندان و دهانشویه الزامی است

از خوردن غذاهای سفت خوداری کنید چون ممکن است به کامپوزیت های شما آسیب برساند.

پس از خوردن قهوه و خوراکی های با رنگ بالا سریعا مسواک بزنید یا آب میل کنید.

استعمال سیگار و دخانیات باعث بد رنگی کامپوزیت دندانها می شود.

هر سه ماه یکبار برای بررسی و معاینه به دندانپزشک تان مراجعه کنید.

 

سوالات متداول مراجعین مطب دندانپزشکی گاندی:

 

کامپوزیت را ابتدا انجام دهیم یا جراحی زیبایی بینی؟

در صورتی که فرد متقاضی عمل جراحی بینی و کامپوزیت دندان باشد،بهتر است در ابتدا دندان ها را کامپوزیت نماید و پس از آن جراحی بینی انجام شود. بدلیل اینکه کامپوزیت بر روی فرم لب و دهان تاثیر می گذارد.

 

در زمان بارداری می توانیم دندان را کامپوزیت کنیم؟

در صورتی که دندانپزشک با مشاوره دکتر زنان تشخیص دهند که برای مادر و یا جنین مشکلی پیش نمی آید در سه ماهه دوم بارداری امکان کامپوزیت کردن دندان می باشد.

 

کامپوزیت دندان را می توان تعویض کنیم؟

در صورتی که با عدم رعایت بهداشت کامپوزیت بد رنگ شود،دندان دچار پوسیدگی شود و یا در اثر آسیب دیدگی شکسته شود،با مراجعه به متخصص زیبایی می توانید کامپوزیت های قدیمی را برداشته سپس در صورت نیاز دندان درمان شود سپس کامپوزیت های جدید کار شود.

 

ونیر کامپوزیت دندان

 

عمر کامپوزیت چقدر است؟

 در صورت مراقبت های صحیح دهان و دندان حداقل 8 تا 10 سال هر واحد کامپوزیت عمر مفید دارند.

 

کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی دندان می شود؟

کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی دندانی نمی شود اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط فرد امکان پوسیدگی برای دندان کامپوزیتی یا طبیعی می باشد.

 

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه کامپوزیت به تخصص و سابقه دندانپزشک و نوع مواد اولیه بستگی دارد،و با توجه به متریال قیمت متغییر است.در مجموع هزینه کامپوزیت تقریبا نصف لمینیت های سرامیکی است و برای افرادی که حساس به قیمت هستند انتخاب مناسبی است. از آنجایی که ظرافت کار و طبیعی بودن فرم کامپوزیت کاملا به مهارت دندانپزشک بستگی دارد،برای انجام کامپوزیت به متخصص زیبایی با تجربه مراجعه کنید.

 

انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی (ونیر کامپوزیت،لمینیت سرامیکی)با استفاده از جدیدترین روش های های روز دنیا و بهترین متریال دندانپزشکی در مطب تخصصی گاندی توسط دکتر کامیار عباسی انجام می شود.

  • متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت و زیبایی دندان
  • فلوشیپ پروستو ایمپلنت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • هیئت علمی دانشگاه
  • عضو انجمن پرستودنتیست های ایران
  • عضو انجمن ایمپلنتولوژی ایران

 

 

ایمپلنت فوری یا سریع چیست؟

مشاهده ویدئو

زیبایی دندان

مشاهده ویدئو

همه چیز درباره ایمپلنت دندان

مشاهده ویدئو
ایمپلنت دیجیتالی | تاریخ انتشار: سه شنبه 23 دی

ایمپلنت دیجیتالی

در عمل جراحی ایمپلنت دیجیتالی، شبیه سازی سه بعدی کامپیوتری برای بررسی وضعیت استخوان و عصب استفاده میشود. با استفاده از این اطلاعات دندانپزشک میتواند با حداقل برش، کار جراحی را انجام دهد. به دلیل کوچکتر بودن بریدگی، درد و ناراحتی پس از عمل نیز کمتر خواهد بود.

ادامه مطلب
آنچه راجب مسواک باید بدانید | تاریخ انتشار: سه شنبه 23 دی

آنچه راجب مسواک باید بدانید

مسواک یکی از وسایل اساسی بهداشت فردی محسوب می شود،دندانپزشکان برای تمیز نگه داشتن دندان ها،جلوگیری از پوسیدگی دندانی و رفع بوی بد دهان روزانه 2 تا 3 بار استفاده از مسواک را توصیه می کنند.

ادامه مطلب
پروتز دندان | انواع و روند انجام آن | تاریخ انتشار: سه شنبه 23 دی

پروتز دندان | انواع و روند انجام آن

پروتز درمانی یکی از تخصص های دندانپزشکی است که تخصص آنان در پروتز دندان است. ابزاری که در این کار استفاده می شوند عبارتند از ایمپلنت دندان، تاج دندان، پل یا بریج دندان، دندان مصنوعی و روکش دندان که در برخی مواقع از نوع متحرک یا دائمی آن استفاده می شود.

ادامه مطلب