پروتز ثابت و متحرک دندان

 

متخصص پروتز دندان

تخصص پروتز دندان رشته ای در دندانپزشکی است که تمرکز بر روی جایگزینی و بازسازی دندان از دست رفته دارد.

متخصصین پروتز دندان پس از طی نمودن یک دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی جراح دندانپزشک(DDS) یا دکتر دندانپزشک (DMD)می شوند،پس از آن برای گذراندن دوره تخصصی پروتز دندان دوره ۴ ساله را می گذرانند تا متخصص پروتز دندان شوند.متخصصین پروتز دندان با گذراندن دوره های خاص و متمرکز بر روی پروتزدندان دندانپزشک واجد شرایط برای انجام عمل تخصی پروتز و ایمپلنت دندان هستند.

 

تعریف پروتز دندان

پروتز دندان یا بَرسازهٔ دندانی یک پروتز داخل دهانی است که برای ترمیم (بازسازی) نقص دندان‌های از دست رفته و از بین رفتگی ساختارهای نرم یا سخت فک و کام استفاده می‌شود.

پروتزدرمانی یکی از تخصص‌های دندان‌پزشکی است که بر روی پروتزهای دندانی تمرکز دارد. از چنین پروتزهایی برای توانبخشی (جویدن)، بهبود زیبایی‌شناسی و گفتار کمک گرفته می‌شود. پروتز دندان ممکن است با اتصال به دندانها یا ایمپلنت‌های دندانی، با مکش یا با نگه داشتن منفعل توسط عضلات اطراف، در محل اتصال یابد. مانند سایر انواع پروتزها، پروتزهای دندانی نیز می‌توانند به‌طور دائم ثابت یا جدا شونده باشند.( منبع ویکی پدیا)

 

پروتز ثابت و متحرک دندان

 

پروتز دندان چیست؟

پروتزدندان،یک عضو مصنوعی است که جایگزین دندان از دست رفته می شود،وظیفه پروتز پر نمودن فضای از دست رفته دندان می باشد. که در مرحله اول در جویدن و بلع غذا کمک می کند، در مرحله بعد از نظر نمای لبخند،زیبایی و تکلم راحت به شخصی که دندان های طبیعی خود را به هر دلیلی از دست داده کمک می کند.

پروتز دندان در سه دسته اصلی :پروتز ثابت، پروتز متحرک و ایمپلنت دندان است.که با توجه به تعداد واحد دندان،سن شخص،هزینه و دیگر آیتم ها متخصص پروتز و بیمار نوع پروتز را انتخاب می کنند.

 

تفاوت پروتز ثابت و متحرک دندان

پروتز ثابت به دو صورت روکش های تک واحدی دندان و بریج دسته بندی می شوند.

روکش های تک واحدی پروتز های ثابت هستند که در مواردی که تاج دندان بنا به شرایط مختلف از دست رفته باشد استفاده می شود.

افرادی از بریج استفاده می کنند که در میان دندانهای از دست رفته دندانهای سالمی برای اتصال بریج ها به دندان های کناری را داشته باشند.

 

پروتز فک کامل یا دست دندان

پروتز های متحرك به دو دسته پارسيل (قسمتي) و كامل يا دست دندان تقسیم می شوند.از سالهای گذشته زمانی که اشخاص تمامی دندانهای یک یا هر دو فک خود را از دست می دادند،از پروتز فک کامل متحرک استفاده می کردند،که این نوع پروتز مشکلات زیادی را برای شخص ایجاد می کند از قبیل :

·        یک دوره زمانی برای عادت کردن بیمار به دست دندان لازم است.

·        احساس حجیم شدن در دهان مخصوصا در فک بالا که سقف دهان را می گیرد.

·        در آوردن پروتز در هنگام خواب

·        امکان آلودگی به دلیل متحرک بودن

·        در معرض شکستگی به دلیل متحرک بودن

·        ظاهر مصنوعی به نسبت دندان طبیعی و ایمپلنت

 

پروتز دندانی فک کامل

 

پروتز دندان اوردنچر

اوردنچر یکی از انواع روش های جایگزینی بی دندانی است،در واقع دست دندان کاملی است که بر روی دو یا چند پایه ایمپلنت کار گذاشته می شود،و از نظر راحتی و آسایش بیمار از دست دندان متحرک مناسب تر است،اما نسبت به ایمپلنت دندان از زیبایی و دوام کمتری برخوردار است.

 

سوالات متداول مراجعین مطب دندانپزشکی تخصصی ایمپلنت گاندی:

 

بریج چیست؟

در صورتی که یک یا چند واحد دندان خود را از دست داده باشید و دندانهای همجوار جای خالی دندان در سلامت باشند،می توانید از بریج استفاده کنید عمر بریج شما تا زمانی است که دندانهای هم جوار سالم و استقامت نگهداری از بریج را داشته باشند.انتخاب مطمین تر کاشت ایمپلنت دندان است.

 

آیا دست دندان مصنوعی را بعد از مدتی زمانی باید تعویض کرد؟

در صورتی که بهداشت دندان مصنوعی را بصورت روزانه انجام دهید سالها قابلیت استفاده را دارد،و تا زمانی که تغییر رنگ نداده و بدشکل به نظر نمی رسید لازم به تعویض نیست.همچنین بهتر است بعد از هر تغییر وزن چشمگیر به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا در صورت نیاز اصلاحات در اندازه آن انجام گیرد تا در صورت کوچک یا بزرگ شدن فک صورت به لثه و دهان آسیب نزند.

 

عمر پروتز دندان چقدر است؟

عمر پروتز دندان بستگی به عوامل متعددی دارد،نوع تجویز پروتز توسط دندانپزشک متخصص و کیفیت اجرای کار دقیق لابراتور دندانساز عوامل اصلی در ساخت و اجرای پروتز می باشد،پس از آن نحوه نگهداری بیمار،رعایت بهداشت دهان و دندان عمر پروتز را مشخص می کنند که در برخی افراد تا پایان عمرشان دیده شده.

 

پروتز ثابت و متحرک دندان

 

شست و شویی پروتز کامل به چه صورت است؟

همانند دندانهای طبیعی می بایست دست دندان را پس از وعده های غذایی مسواک بزنید. برای مسواک زدن دست دندان را در یک ظرف آب قرار دهید یا بر روی یک حوله نرم تا از آسیب دیدگی یا شکستگی آن جلوگیری شود.همچنین برخی از محصولات اختصاصی برای شست و شو و جرم بری دست دندان در داروخانه ها بفروش می رسد.

 

هزینه پروتز ثابت و متحرک چقدر است؟

قیمت پروتزهای دندان به نوع برند، متریال، تعداد واحد ها مورد نیاز بستگی دارد.البته این نکته را در نظر بگیرید که برای انجام پروتز دندان مراجعه به متخصص پروتز عامل اصلی در کیفیت و عمر پروتز شما دارد،و البته هزینه بیشتری نسبت به دندانپزشک عمومی می بایست پرداخت نمایید.

 

در مطب تخصصی دندانپزشکی گاندی انجام پروتزثابت،پروتز متحرک و ایمپلنت دندان توسط  متخصص پروتز های دندانی، ایمپلنت وزیبایی  دکتر کامیار عباسی انجام می شود.

زیبایی دندان

مشاهده ویدئو

ایمپلنت فوری یا سریع چیست؟

مشاهده ویدئو

همه چیز درباره ایمپلنت دندان

مشاهده ویدئو
روکش سرامیکی دندان | تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 اردیبهشت

روکش سرامیکی دندان

روکش دندان یکی از پرکاربردترین ترمیم های دندانی است که هم در حوزه زیبایی دندان ها و لبخند و هم در حوزه دندانپزشکی ترمیمی به کار می رود روکش دندان انواع مختلف دارد که هر کدام در شرایط خاصی بهتر عمل می‌کنند اگر می خواهید دندان‌های خود را روکش کنید بهتر است ابتدا اطلاعاتی در مورد روکش دندان داشته باشید.

ادامه مطلب
روکش زیبایی دندان | تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 اردیبهشت

روکش زیبایی دندان

زیبایی لبخند یک ویژگی مهم و تاثیر گذار در زیبایی چهره و به طور کلی در خوشایند و دوستانه بودن شخصیت است. برای این که لبخند زیبایی داشته باشیم باید دندانهای زیبا و مرتب داشته باشیم. به همین دلیل درمانهای زیبایی لبخند طراحی شده اند تا ما را به آن چه که میخواهیم نزدیکتر کنند.

ادامه مطلب
لمینت | تاریخ انتشار: چهارشنبه 15 اردیبهشت

لمینت

لمینت دندان راه حل ساده ای برای پوشاندن عیوب دندانها و زیباتر کردن لبخند استو لمینت پوشش نازکی است که روی سطحی از دندان که دیده میشود، قرار میگیرد. این پوشش شبیه به دندان واقعی است

ادامه مطلب